Gazdag programkínálat a Múzeumok Éjszakáján

Idén június 23-án kerül megrendezésre a Múzeumok Éjszakája. A gazdag programsorozatot, az immár ötéves hagyomány szerint, az év leghosszabb napjához legközelebb eső szombaton tartják.
Több mint negyven város több száz programmal és kiállítással várja az érdeklődőket. A gazdag múzeumi programok, tárlatvezetések mellett vetítések, beszélgetések, koncertek és táncbemutatók színesítik a kínálatot.
Ízelítő a programokból
Budapest: Műcsarnok
A Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) “21. századi kincsesszekrény” címmel különleges installációt tár a látogatók elé. Az első pillantásra túlméretezett szekrénynek tűnő tárgy az olasz eredetű, úgynevezett Curiosity Cabinet-ek hagyományait eleveníti fel. Ezek a XVI. században született, számtalan ajtóval, rekesszel és fiókkal rendelkező bútorok valójában az enciklopédikus tudás tárházaiként szolgáltak, s a múzeumok előfutáraiként tekinthetünk rájuk. A Curiosity Cabinet eredetileg valóságos mikrokozmosz volt, amely különleges ötvösmunkákból, kőzetekből, egzotikus állatokból, metszetekből, különféle csontmaradványokból, értékes porcelánokból, tudományos műszerekből, festményekből és fosszíliákból épült fel.
Budapest: Országos Műszaki Múzeum
Itt még a „csillagot is lehozzák az égből” a látogatóknak. Délután 5 és hajnali 2 között mindenki megismerheti Pillét, a legsikeresebb magyar űrkutatási műszert, amely mind az orosz, mind az amerikai űrhajókon megtalálható. A tudományos előadások mellett a látogatók egész éjjel különleges távcsövekkel figyelhetik az eget.
Budapest: Magyar Nemzeti Bank
Ezen az éjszakán a látogatók részt vehetnek a Nagy Szentivánéji Kincsvadászaton, végig kalandozva a gyönyörű épületet, az elnöki szobát, a Kis- és Nagytanácstermet, a Látogatóközpontot, és kutathatják az MNB Kincsét. A trezor keresése közben a bank munkatársainak segítségével sok fontos ismerethez is jutnak a Magyar Nemzeti Bankról, annak történetéről, tevékenységeiről. A résztvevők egy színtársulat segítségével interaktív szerepjáték keretében megtervezhetik családi kasszájukat, s választhatnak, hogyan döntenének egy-egy fontos pénzügyi helyzetben természetesen minden kockázat nélkül.
Budapest: Magyar Nemzeti Galéria
Az épület egyik különlegessége az egykori Királyi Palota Habsburg Nádori Kriptája. A máskor csak előzetes bejelentkezéssel látogatható kripta ezen az éjszakán azonban előzetes bejelentés nélkül, szakvezetővel megtekinthető. A Budavári Palota egyik építészeti különlegessége a város fölé emelkedő kupola, ahonnan ezen a napon bárki gyönyörködhet a város látványában. Ez különleges lehetőség, hiszen a kupola az év többi napján zárva tart, így nem sokan láthatják a várost ebből a perspektívából.
Budapest: Vár alatti Sziklakórház
Itt a kivételes alkalom a budai Vár alatti Sziklakórház megtekintéséhez. A katonai célokra jól hasznosítható barlang, amelyet már a török időkben is használtak, mostani formáját az 1950-es évek közepére érte el. A katonai kórház és bunker a 60-as évek óta érintetlen. A több mint ezer négyzetméteres óriási kiállítás egy kalandos időutazás a Várhegy múltjába, a háborús orvoslás és a katonai bunkerek világába.
A látogatócsoportok a Sziklakórházhoz a Mátyás-templom melletti bejáraton mehetnek majd le, és vezetőkkel végigjárhatják a földalatti folyosókat, érintve az addig elkészült kiállításrészeket. A kiállításon első világháborús sebesültek fogadását mutatják be, de emellett az 1848-as sebesültellátást, második világháborús kórtermet, műtőket és a kórházi karácsonyt is megismerhetik a nézők. A látogatókat betegek, ápolók és orvosok viaszbábokból készített másai fogadják.
Debrecen: Déri Múzeum
A múzeumban többek között megtekinthető a japán kultúrát bemutató „Távoli fények, közelítő színek” című időszaki kiállítás. A távolkeleti hangulatot egy eredeti japán teaház, harcművészeti bemutató valamint japánról szóló természetfilmek vetítése teszi teljessé.
Érd: Magyar Földrajzi Múzeum
Vetítéssel egybekötött előadások keretében virtuális utazást tehetünk többek között a Duna-deltában, Montenegróban, az Antarktiszon, Gyimesben vagy akár a Mount Blanc tetején.
Győr: Xantus János Múzeum
Itt is a távolkeleti kultúra, mégpedig Kína lesz a középpontban. Az érdeklődők előadás keretében megismerhetik a kínai teakészítés csínját-bínját, megismerkedhetnek a kínai zenével és énekkel, valamint gasztronómiai különlegességekkel.
Kecskemét
A városban több hagyományos helyszín mellett egy retro kiállítás is várja az érdeklődőket. „A retro diszkrét bája, avagy a hétköznapok tárgykultúrája” címmel rendezett kiállításon az orkánkabáttól a csőbútorig számos egykori hétköznapi tárgy bemutatását ígérik a szervezők.
Keszthely: Balatoni Múzeum
Az „Európa – puzzle” óriás társasjáték révén megismerkedhetünk Európa kulturális sokszínűségével. A délután folyamán pedig betekintést nyerhetünk a restauráló műhely titkaiba.
Pécs: Régészeti Múzeum
A múzeum egy nappali és egy éjszakai fáklyás túrát szervez. A túra az Égervölgyből indul a Jakab-hegy fennsíkjára, ahol a vaskori földvár, a Pálos kolostor romjainak szakmai bemutatása mellett a Szabolcs Hagyományőrző Egyesület íjász, viselet és életmód bemutatóját láthatják az érdeklődők.
A Zsolnay Gyárban szombaton nyílt nap lesz, melynek keretében 9-13 óráig szakképzett idegenvezetők mutatják be a gyárudvar nevezetességeit, bemutatót tartanak a Zsolnay tárgyak dekorálási technikáiról. A bátrabb érdeklődők pedig maguk is kipróbálhatják kreativitásukat a Zsolnay porcelánfestésben.
Szombathely: Képtár
A Képtárban rendhagyó módon nem csak elismert, neves művészek alkotásait tekinthetik meg a látogatók. A múzeum ebből a rendkívüli alkalomból helyet biztosít mindenkinek, aki kiállítani szeretne. A napközben (pénteken 10 órától) bevitt műalkotások estére a helyükre kerülnek, a rendhagyó kiállítás megnyitása éjfélkor lesz. Korhatárbeli megkötés nincs, a kiállításon szerepelhetnek képek, szobrok, fényképek (hagyományos vagy digitális, telefonnal készített) valamint performance-ok.
Szeged
A városban ezen az estén új és izgalmasnak ígérkező helyszín a Dóm. Az altemplomban fénylabirintus segítségével tájékozódhatnak a bátrak, a tériszonytól nem tartók pedig megtekinthetik a város fényeit a Dóm tornyából. A Somogyi-könyvtárban olyan helyekre léphetnek be a kíváncsiskodók, ahova az év más napjain földi halandó csak külön kísérettel teheti be a lábát.
Veszprém: Laczkó Dezső Múzeum
A múzeumban és környékén ezen az estén az avarok lesznek a középpontban. Tárlatvezetéssel megtekinthető az “Avarok, honfoglalók…” című kiállítás, ugyanakkor a nap folyamán koncerteken, valamint avar és honfoglalás kori kézműves bemutatón és foglalkozásokon is részt vehetnek a látogatók.
A részletes program megtekinthető A Magyar Múzeumok Honlapján >>