650 éves a prágai Károly híd

A prágai Hradzsinban álló Szent Vitus székesegyház majdnem 20 tonnás Zsigmond harangja is megszólalt hétfőn reggel 5 óra 31 perckor, a cseh főváros legismertebb és leglátogatottabb műemlékének, a legendás Károly híd 650. születésnapján, amely Európa egyik legrégibb kőhídja.
A Moldva folyó fölött átívelő híd építését 1357-ben IV. Károly német-római császár és cseh király rendelte el, hogy egyszerűbb legyen az összeköttetés a polgárok lakta Óváros és az arisztokrata Kisoldallal, illetve a királyi Hradzsin között. A legenda szerint az építkezés kezdetének legmegfelelőbb időpontját a király tudósai és asztrológusai számolták ki: 1357. év 9. nap 7. hónap 5 óra 31 perc, tehát 135797531.
Így a jelek szerint egyáltalán nem véletlen, hogy ez a mágikus számsor, amely a kőhíd egyik tornyán van feljegyezve, elölről, illetve hátulról olvasva is ugyanazt a dátumot jelöli meg.
A látványos és színes jubileumi ünnepségek már vasárnap délután megkezdődtek és még hétfőn délelőtt is tartottak. A rendezvények az Óvárosi téren kezdődtek, neves művészek, színészek, énekesek előadásaival.
Az éjjeli órákban folklórcsoportok megelevenítettek a Károly híddal, illetve Prágával kapcsolatos számos legendát, történetet, majd éjfél után megjelentek a legkülönfélébb misztikus figurák, tündérek, boszorkányok, hóhérok és a középkori világ érdekes alvilági elemei is.
A legnagyobb feltűnést azonban Zito varázsló keltette, amikor kakasok vontatta szekerén áthajtott a hídon. A nagyszabású ünnepségekre több ezer hazai és külföldi turista volt kíváncsi.
..