Gauss is bekerült a Walhallába

Emléket állítottak Németország legismertebb panteonjában, a Walhallában Carl Friedrich Gauss (1777-1855) matematikusnak, csillagásznak és fizikusnak. A sokoldalú tudóst korszakalkotó munkássága révén kortársai a matematika fejedelmének nevezték.
A tudós márvány mellszobrát szeptember 11-én, szerdán leplezték le ünnepélyes keretek közt Donaustauf panteonjában, a Walhallában. Gauss, akinek képe az egykori tíz márkás bankjegyen is látható volt, immár a 128-ik kulturális nagyság, akinek emlékét mellszobor örökíti meg a Regensburg közelében épült panteonban.
Gauss mellszobrának elhelyezését hosszú vita előzte meg. Míg ugyanis a Bajor Tudományos Akadémia őt javasolta erre a megtiszteltetésre, addig a Bajor Szépművészeti Akadémia a nagy német költő és író, Heinrich Heine (1791-1856) mellszobrát akarta előbb a panteonban látni. Végül a bajor tartományi kormány 2006-ban úgy döntött, hogy kerüljenek be mindketten.
Heine mellszobrának leleplezésére 2009-ben kerül majd sor. Közben jövőre a nácik által meggyilkolt filozófus, szerzetesnővér Edith Stein (1891-1942) kerül felvételre a panteonba és ezzel eggyel több lesz az ebben a nagy megtiszteltetésben részesült nők száma. A Walhallát évek óta bírálják azért, hogy a férfiak szinte egyeduralkodók a panteonban. Eddig mindössze öt női mellszobor került a Walhallában.
A Walhallát I. Lajos (1845-1886) bajor király alapította a Duna mentén. A görög templomot idéző épületben a legjelentősebb német személyiségek emlékét tisztelik. Legutóbb, 2003-ban az ellenállási harcos Sophie Scholl mellszobrát leplezték le.