Kenyában kihalás fenyegeti az elmolo törzset

Azonnali kihalás fenyegeti a legkisebb kenyai törzset környezetének megváltozása és más törzsek támadásai miatt - figyelmeztettek kedden kutatók.
Az észak-kenyai Turkana (Rudolf)-tó partján elő mintegy 40 főt számláló elmolo törzsről elsőként Teleki Sámuel adott hírt. (A magyar Afrika-utazó 1888 márciusában jutott el a mai Turkana-tóhoz, amelyet Rudolf-tónak nevezett el.)
A Turkana-tó délkeleti partján, Nairobitól 480 kilométerre északra élő elmolo törzs kihal, ha a kormány nem hoz sürgős intézkedéseket – mondták el a Kenyai Nemzeti Múzeumok kutatói.
A törzsben ma már csak negyvenen élnek “tiszta” elmolók, mintegy négyszázan pedig a szomszédos közösségekkel kötött házasságoknak köszönhetően “kevert vérűek”. A törzsnek egyedülálló öröksége van, de kultúrájukat soha nem dokumentálták.
A kenyai kormány tagadja, hogy sorsára hagyta volna az elmolo törzset. A kormányvélemény szerint több program is indult a Kenyában összeszámlált 42 törzs életminőségének javítása érdekében. „A Turkana-tó térségében új rendelőket építettünk az elmolo törzs és más közösségek részére, hogy javítsuk az életfeltételeket és növeljük a születéskor várható élettartamot” – nyilatkozta a nemzetközi hírügynökségeknek Alfred Mutua kormányszóvivő.
A krokodil- és vízilóvadászat betiltása felborította az elsősorban a tóparti állatvilágból táplálkozó elmolók életmódját. Ezen kívül a térségben élő gabra pásztortörzs támadásai is veszélyeztetik az életüket. Az ajkak deformálódását előidéző kóros elváltozás, a betegségek és a szegénység miatt a törzs képtelen volt más gazdasági tevékenységek felé fordulni, amelyek javíthatnák az életszínvonalukat.
A kóros elváltozás okai egyelőre homályosak, az orvosok kalcium- és D-vitaminhiányra, valamint alultápláltságra gyanakodnak. A régészek szerint az elmolók a deformációt annak tudják be, hogy a Turkana-tó sós vizét fogyasztják, amelynek igen magas a fluorid koncentrációja.
“Vér- és vizeletmintákat kívánunk venni, és röntgenfelvételeket készítünk a valódi okok megállapítása és annak érdekében, hogy orvosi segítséget tudjunk nyújtani – nyilatkozta Purity Kiura régész. A tudós felszólította a kormányt, hogy haladéktalanul “biztosítson ivóvizet” a törzs számára, és védelmezze meg a szentélyeket, ahol az elmolo törzs korábban imádkozott. Négy szentély a tó partján található.
Kutatásaik során a régészek megállapították, hogy egyetlen “vértiszta elmolo” sem beszéli a törzs eredeti tájszólását, pedig az keveset változott. – “Talán egy vagy két ember ismeri még az eredeti dialektust. A vegyes házasságok miatt a dialektus beleolvadt a szamburu nyelvbe” – mondta a régész.
A törzs nem messze él attól az övezettől, ahol kenyai régészek és amerikai őslénykutatók 2004-ben több mint 200 dinoszaurusz-maradványt fedeztek fel. Ettől a területtől északra, az UNESCO világörökségben szereplő Turkana-tavi Nemzeti Parkban található Koobi Fora, ahol ősembermaradványokat is találtak.