Elmarad a civilizációk összecsapása?

Két párizsi kutató könyvben válaszolt az amerikai Samuel Huntington 1993-ban kifejtett, "a civilizációk összecsapását" jósoló elméletére. Emmanuel Todd antropológus és Youssef Courbage demográfus "A civilizációk randevúja" címmel fejtette ki elméletét a Seuil kiadó által Párizsban megjelentetett kötetben.
“A civilizációk konfliktusa elmarad” – ez a két kutató demográfiai elemzések alapján levont következtetése.
A két demográfus az arab és szélesebb értelemben a muzulmán világ tanulmányozása alapján két jelentős változásra hívta fel a figyelmet: egyfelől a termékenység csökken, másrészt az írástudás – különösen a nők körében – gyorsan terjed.
1975-ben egy asszony átlag 6, 8 gyermeknek adott életet, 2005-ben már csak 3, 7-nek: ez a későbbi házasodásnak és a fogamzásgátlás térnyerésének köszönhető. A muzulmán népek többsége manapság kevésbé követi családi és mindennapi életében a szószerinti vallási előírásokat.
Ezeknek a tényezőknek együttes hatására a szerzők szerint a muzulmán világ modernizálódni fog és a civilizációk annyira rettegett összecsapása “elmarad”. A két kutató úgy véli, hogy az iszlám befolyásának csökkenése már valószínűleg meg is kezdődött, és a demográfiai adatok már ezt tükrözik.
Emmanuel Todd és Youssef Courbage arra a következtetésre jutott, hogy a muzulmán világ “már belépett abba a demográfiai, kulturális és mentális forradalomba, amely annak idején lehetővé tette a ma élenjáró régiók számára a gyors fejlődést.”
A két derülátó kutató szerint innen a muzulmán világ sokkal inkább megszokott úton halad majd, “és a kulturális hagyományok különbözőségére már nem úgy tekintenek majd, mint konfliktust kiváltó tényezőre, hanem mint az emberi történelem gazdagságának bizonyítékára”.