Melyik a világ tíz legszennyezettebb területe?

Egy amerikai környezetvédelmi szervezet elkészítette a Föld tíz legszennyezettebb területének listáját. Ezek elsősorban színesfémbányászathoz és -feldolgozóiparhoz, valamint petrolkémiai iparhoz kötődő területek.
Az amerikai Blacksmith Intézet idei – immár második – listáján oroszországi, kínai, indiai, perui valamint zambiai városok szerepelnek.
A szervezet szerint a listán lévő tíz területen folyó bányászati, vegyipari vagy kohászati tevékenységből eredő szennyezés közvetlenül összesen 12 millió embert veszélyeztet, ami a gyakoribb krónikus megbetegedések és az idő előtti elhalálozások számában is tetten érhető.
A lista ABC sorrenden tartalmazza a tíz legszennyezettebb települést, valamint rövid leírást a szennyező forrásról, a szennyezés mértékének alakulásáról és az (esetleg előforduló) környezetvédelmi intézkedésekről.
A listán szereplő területek szinte kizárólag fejlődő országokban találhatók, hiszen ott a környezetvédelmi előírások sokkal engedékenyebbek, nem állítanak olyan akadályokat a beruházók elé, mint például a nyugat-európai országokban. Ugyanakkor ezek az üzemek jórészt a fejlett országok piacaira termelnek: vagyis mi vagyunk a folyamat haszonélvezői, a termelés során keletkező szennyezés viszont ott marad az előállítás helyén.
Az idei toplistán többek között szerepel a Kínában lévő Tianying. A városban élő mintegy 140 ezer ember egészségét a helyi ólomkohászat veszélyezteti. A településen a talaj és a levegő ólomszennyezettsége 8-10-szerese az egészségügyi határértéknek.
Szintén ólomszennyezés miatt került a toplistára a zambiai Kabwe, a főváros Lusaka után az ország második legnagyobb városa. A 20. század elejétől 1994-ig zajló ólombányászat olyan súlyos környezeti kárt okozott, hogy még több mint tíz évvel a bánya bezárása után is jelentős a talaj és a vízszennyezés.
Az indiai Orissa tartományban lévő Sukinda-völgy az ott működő 12 krómérc bánya miatt került a listára. A környezetvédelmi szempontok figyelmen kívül hagyása miatt a talaj, valamint a felszíni és felszín alatti vizek erősen elszennyeződtek. A Sukinda-völgyben található az ország krómérc készletének 97 százaléka és egyben a világ legnagyobb krómérc bányája. A születési rendellenességek mellet a lakosság körében magas a tuberkulózis és az asztmás megbetegedések aránya is.
Az Azerbajdzsán fővárosa, Baku közelében található, 270 ezer lakosú Sumqayitban a szovjet időszak alatt 40 gyár működött (elsősorban kőolaj-feldolgozó üzemek). A terület jelentős mértékben elszennyeződött, és ez a folyamat ma is tart. A rákos megbetegedések aránya a településen a WHO és a helyi egészségügyi intézmények adatai szerint 20-50 százalékkal magasabb az országos átlagnál, emellett nagyon gyakoriak a koraszülések valamint a születési rendellenességek.
A teljes lsita megtekinthető a Blacksmith Institute honlapján >>