Száz év alatt megháromszorozódott a balkezesek száma

Száz év alatt megháromszorozódott a balkezesek száma - erre a következtetésre jutott egy széles körben végzett nagy-britanniai kutatás.
A londoni University College tanulmánya, amelyből a Sunday Times című brit napilap közölt részleteket, megállapította, hogy 1907 óta a Föld lakosságának 3 százaléka írt balkézzel, ez az arány immár 11 százalék. Mint a kutatást vezető Chris McManus megjegyezte, “ez a globális jelenség feltehetően annak köszönhető, hogy egyre ritkábban próbálják jobbkezességre kényszeríteni azokat a gyerekeket, akiknek a természetes adottságuk a balkézzel való írás volt.”
Évszázadokon keresztül a balkezességet abnormálisnak tekintették. Számos nyelvben a “bal” szó és variációi rossz dolgokat jelentenek. Még az 1960-as években sem volt ritka, hogy Angliában és Európa más országaiban hátrakötötték a gyerek balkezét, hogy kénytelen legyen mindent jobb kézzel csinálni. Néhány évtizeddel ezelőtt azonban tudományosan kimutatták, hogy a balkezesség nemhogy nem anomália, hanem különleges adottságok jele, olyan állapot, amelyhez gyakran magas intelligencia- és kreativitási fok társul.
A történelemben számtalan híres balkezes volt: a kutatók szerint II. Ramszesz, Julius Caesar, Nagy Károly császár, Jeanne d’Arc, Leonardo Da Vinci, akinek “tükörírása” külön izgalmat jelent a mai napig a kutatóknak, Michelangelo, Raffaello, I. Napóleon, Madame Curie. De balkezes volt Charlie Chaplin, a nagy humanista orgonaművész-orvos Albert Schweitzer, a 20. századi amerikai elnökök közül pedig Harry Truman, Gerald Ford, Ronald Reagan az idősebb George Bush valamint Bill Clinton.
A rock-zenészek közül Paul McCartney, Tony Iommi, a Black Sabbath gitárosa, Ian Paice, a Deep Purple dobosa, Phil Collins, Robert Plant, Kurt Cobain, és mindenekelőtt Jimi Hendrix, akinek különleges gitárjátékában is szerepet játszott, hogy balkézzel pengetett egy “jobbkezes” gitárt.
Érdekes, hogy még a legnagyobb futballistákról, Peléről, Johann Cruyff-ról és Diego Maradonáról is kiderült, hogy balkezesek, nem is szólva a teniszezőkről, akik között szintén sok a “suta”, Jimmy Connorstól John McEnroe-n át Rafael Nadalig.
A tanulmány arra is kiterjedt, hogy a különböző emberi tevékenységekben milyen szerepet kap egyik vagy másik kéz használata. A kutatásvezető londoni pszichológus egyik páciense például jobb kézzel fogta a krikett-ütőt, de ballal teniszezett. Megfigyeltek olyan személyeket is, akik, bár jobbal írnak, a tekegolyót mindig ballal hajítják el. Az archív filmekből kiderült, hogy amíg a 20. század elején a közszereplőknek csak 16 százaléka integetett bal kézzel a közönségnek, ma már ez az arány 24 százalék.
Egyes tudósok szerint a balkezesség örökletes. Mások viszont állítják, hogy függ az anya életkorától, és talán azért van manapság több balkezes, mert nőtt a szülő nők átlagéletkora. McManus meggyőződése szerint ugyanazok a gének döntik el a jobb- vagy balkezességet, amelyek az emberi tagolt beszédet alakították ki. E gének mutációja akkoriban mehetett végbe a brit professzor szerint, amikor az ember fejlődése végleg elvált a majmokétól. A mai főemlősök ugyanis egyenlő mértékben használják jobb- és balkezüket.
Kapcsolódó cikkeink: