A felszarvazott herceg meggyilkolása

1345. szeptember 19-én a Nápoly közelében fekvő Aversában meggyilkolták Nagy Lajos magyar király testvérét, András herceget. Állítólag feleségének, Johannának, a nápolyi királynőnek parancsára fojtották meg a magyar herceget.
Az Anjou-házból származó Károly Róbert magyar királynak öt törvényes fiúgyermeke született: Károly, László, Lajos, András és István. Az első két gyermek még kisgyermekkorában meghalt, a negyedikként világra jött Andrást pedig Nápolyban meggyilkolták.
András herceg a nápolyi trónutódlás reményében 1333 óta élt Itáliában. Károly Róbert és Bölcs Róbert között létrejött megállapodás értelmében a nápolyi király halála után Johanna nevű unokájának férje, azaz a magyar származású András örökölte volna a koronát. A nápolyi uralkodó azonban halála előtt megváltoztatta végrendeletét, és András helyett leányunokáját, Johannát jelölte egyedüli utódjává.
A magyar udvar felháborodott a végrendeleten, és minden diplomáciai kapcsolatát bevetette annak érdekében, hogy Andrást Nápoly királyává nyilváníttassa. I. Lajos magyar királynak és Erzsébet anyakirálynénak azonban csak annyit sikerült elérniük, hogy Andrást, mint Johanna királynő férjét koronázzák meg. Ez a pozíció viszont nem járt volna tényleges hatalomgyakorlással. Ráadásul a politikailag semmibe vett Andrásnak a magánélete is hasonlóképp megalázóan alakult. A kicsapongó életet élő, szeretők garmadát tartó Johanna némán tűrő felszarvazott férje a nápolyi udvarban közröhej tárgyát képezte.
Johanna és hívei 1345 őszén elhatározták, hogy még a jelképes koronázás előtt végeznek a 18 éves ifjú herceggel. A terv központi részeként a királynő 1345. szeptember 18-án egész napos vadászatot rendezett, és a nap végén a Nápoly közelében található aversai kolostorban szállták meg. Szeptember 18-ról 19-ére virradó éjszaka Andrást álhírrel kiszólították szobájából, és többen rátámadtak. A herceg hiába védekezett, fegyvertelen volt, és mivel a felesége bezárta az ajtót, szobájába sem tudott visszamenekülni. A merénylők egy hurokkal megfojtották, majd holttestét kidobták a kertbe. Mire a dulakodás zajára felébredt dajka segítségért kiáltott, az ifjú Anjou már halott volt. Az állítólag András gyermekével várandós Johanna a fájdalom és szomorúság apró jelét sem mutatta.
I. Nagy Lajos – a diplomáciai kudarcok után – fegyverrel igyekezett megbosszulni testvére szörnyű halálát.