Szenzációs felfedezés a jeruzsálemi Nagytemplomról

"Szenzációsnak" minősített felfedezést tettek a közelmúltban elvégzett ellenőrzés során Jeruzsálemben: ráakadtak arra a mészkőbányára, amelyből 2000 évvel ezelőtt a (Nagy) Heródes által épített második jeruzsálemi Nagytemplom kőtömbjeit kitermelték.
„Most már tudjuk végre, hogy miként volt képes Heródes király gigantikus építkezéseit végrehajtani és hol talált rá ezekre, az egyiptomi piramisokénál is impozánsabb kőtömbökre” – nyilatkozta a külföldi hírügynökségeknek Juval Barukh, az izraeli régészeti hivatal helyettes igazgatója.
A mészkőbányára két hónappal ezelőtt akadtak rá rutinellenőrzés során – magyarázta Barukh a lépcsőzetesen sorakozó hat-hét méter hosszúságú kőtömbök közt állva.
A Szent Város északi negyedében található mészkőbánya három vagy négy kilométerre lehet a Heródes által épített és a rómaiak által Krisztus után 70-ben lerombolt templomtól, azon a helyen, ahol azután az iszlám harmadik szent helye, az Al-Aksza mecset felépült. Jeruzsálemnek az Izrael által 1967-ben elfoglalt arab lakosságú keleti szektorában, Ramat Slomo ortodox zsidó negyedben van.
„Azon nyomban felismertük, hogy ennek a mészkőbányának történelmi szemszögből kivételes jelentősége van” – hangsúlyozta Barukh. A régész szerint a „malaké” minőségű (az arab szó jelentése: királyi), vakítóan fehérszínű mészkő márványra emlékeztet, és a helyszínen kialakított, 5-7 tonna súlyú páratlan kőoszlopok hasonlítanak a Heródes által épített templom utolsó maradványához, a judaizmus legszentebb emlékéhez, a jeruzsálemi Siratófalhoz.
Találtak a helyszínen Heródes király korabeli pénzérméket, cserépdarabokat és szerszámokat is. Egyedülálló lelet egy vasból készített véső ugyanabból a korból, amely beakadt két kőoszlop közötti hasadékba.
A ciszjordániai Ramallahot Jeruzsálemmel összekötő útvonal néhány száz méterre halad el a mészkőbányától. Mint Barukh elmondta, ezen az úton haladva két héttel ezelőtt rátaláltak a Heródes király idejében a hatalmas kőtömbök szállításához épített út nyomaira is.
(Nagy) Heródest (Kr.e. 73-Kr.e. 4.) a rómaiak nevezték ki a mai Ciszjordánia egy részén elterült Júdea királyává Kr. e. 37-ben. Hírnevet szerzett magának nagyszabású építkezéseivel, így a jeruzsálemi Második Templomon kívül felépítette Cézarea kikötővárost, valamint a masszadai, a jerikói és a hérodioni palotát Betlehem közelében, ahol nemrég ráakadtak a sírjára.
Heródes a Bibliában csak Máté evangéliumában bukkan fel, ám itt egy igen sokszor emlegetett történetet hallhatunk róla: amikor a Napkeleti Bölcsek a zsidók új királyának, Jézusnak a születési helyét keresve Jeruzsálembe értek, Heródes király megrémült. Attól tartott, hogy a bölcsek által keresett újszülött le fogja őt majd taszítani a trónról, így elrendelte, hogy az összes Betlehemben született, két évnél fiatalabb csecsemőt gyilkolják le. József és Mária azonban még idejében hírét vette a király szándékának, és Egyiptomba menekítette a kis Jézust.
Kapcsolódó cikkeink: