Zöldek és békeaktivisták kapják idén az Alternatív Nobel-díjat
Kanadai, kenyai, és Srí Lanka-i személyek valamint egy bangladesi vállalat lettek a díjazottjai tegnap Stockholmban a Right Livelihood Award (RLF) alapítvány 2007. évi Alternatív Nobel-díjának.
A kitüntetés egyik díjazottja a bangladesi Gramin Sakti nonprofit cég, amely a napenergia használatának helyi népszerűsítéséért részesült az elismerésben.
A sri lankai Christopher Weermantry, a Nemzetközi Bíróság korábbi alelnökének azokat az erőfeszítéseit díjazták, amelyekkel erősítette és kiterjesztette a nemzetközi jog gyakorlati érvényesülését.
Dekha Ibrahim Abdi kenyai muzulmán békeaktivista azért kapta a díjat, mert megpróbálta ráírányítani a figyelmet az országában lévő vallási és kulturális különbségekre.
Percy és Louise Schmeiser kanadai gazdálkodók azért kapták az Alternatív Nobel-díjat, mert bíróságon támadták meg az amerikai Monsanto agráróriást a genetikailag módosított repce használata miatt.
Az összesen 2 millió svéd koronával (220 ezer euróval) járó Alternatív Nobel-díjat, az RLF magánalapítvány kitüntetését egy német származású svéd publicista, Jakob von Uexküll alapította 1980-ban Nagy-Britanniában. Azóta az elismerést a svéd parlament, a Greenpeace szervezet és az ENSZ Leszerelési Bizottságának tagjaiból álló tíztagú nemzetközi zsűri ítéli oda. A díjakat december 9-én, a Nobel-díjak kiosztása előtti napon adja át a svéd uralkodó hazája parlamentjében.
Forrás: Greenfo