Állatok Világnapja, avagy a bécsi szelet előélete
Az állatvédelem kapcsán leginkább a cukimuki házi kedvencekről, és az ismeretterjesztő filmekből, könyvekből ismert aranyos állatokról esik szó. Könnyen megfeledkezünk azokról az állatokról, amelyek mindennapi eledelként tányérunkon végzik, vagyis arról, hogy ezek valójában két, esetleg négy lábon járó érző lények voltak, mielőtt az asztalnál „találkoztunk” volna velük.
A hazai és külföldi állatvédő és környezetvédő szervezetek egyre gyakrabban hívják fel a figyelmet a nagyüzemi állattartás állatvédelmi, környezetvédelmi és nem utolsó sorban humán egészségvédelmi problémáira, egyelőre sajnos nem sok visszhanggal.
Állatvédők korlátoznák az állatszállítást az EU-ban
Három vezető európai állatvédő szervezet (Eurogroup for Animals, Animal’s Angels és Compassion in World Farming – CIWF) a napokban tette nyilvánossá a saját kutatásaira, valamint hatósági jegyzőkönyvekre és jelentésekre támaszkodó „Tévutakon” című megdöbbentő felvételét, melyen – a jogszabályokkal ellenkező módon – sérült állatokat daruval emelnek, targoncával lökdösnek, illetve kimerült állatokat ütlegelnek.
Lesley Moffat, az Animal’s Angels felderítője szerint: „Különösen nyugtalanító az, hogy a beteg és sérült állatok egészségével és jóllétével egyedül a civil szervezetek törődnek, titokban filmfelvételeket készítenek, miközben a hatósági állatorvosok és a vágóhídon dolgozók becsukják a szemüket. Ez társítva az EU gyenge és gyakran nem hatékony szankcióival azt eredményezi, hogy a szállított állatok elképzelhetetlen mértékű kínzásnak és kegyetlenségnek vannak kitéve Európában.”
A felvételt megtekintheti itt >>
Az EU nem védi kellőképpen az élő állatokat szállítás közben sem állatvédelmi, sem állategészségügyi szempontból. Bár a frissen publikált Állategészségügyi Stratégia 2007-2013 kötelezettséget vállal az állatok egészségének védelmére az állatok jólétének biztosítása révén, mégis figyelmen kívül hagyja azokat a súlyos hiányosságokat, melyeket a tudomány tárt fel a szállítás valamint a rossz állatjólét és a betegségek kapcsolatáról. Ezért a három állatvédő arra szólítják fel az Európai Bizottságot és a tagországokat, hogy az EU-n belül korlátozzák az élőállat-szállítmányok számát és a szállítás idejét, valamint következetesen tartassák be a létező előírásokat – áll a szervezetek által kiadott sajtóközleményben.
Peter Stevenson, a CIWF politikai tanácsadója így fogalmaz: „Évente több mint 6 millió gazdasági állatot szállítanak élve hatalmas távolságokra szerte Európában. A kamionok zsúfolásig tömöttek, ezért az állatok gyakran szenvednek a hőségtől, a szomjúságtól és a kimerültségtől a hosszú út alatt. Több tagállamban hiányzik az, hogy érvényt szerezzenek azoknak az EU jogszabályoknak, melyek az élő állatok szállítás közbeni védelmét hivatottak ellátni. Ennek a kegyetlen kereskedelemnek véget kellene vetni, az állatokat a tenyésztési helyhez legközelebb eső vágóhídon kellene levágni, és a húst szállítani nagy távolságokra.”
Az állatvédők továbbá kritizálják a gyenge Állategészségügyi Stratégiát, mely az élőállat-szállítás területén nem fogalmaz meg világos célkitűzéseket annak ellenére, hogy a Bizottság szakértői jelentése az érintett területet kulcsfontosságúnak minősítette a betegségek terjedésének megelőzése szempontjából.
„A stratégia középpontjában ugyan a megelőzés áll, mégis igen kevés konkrétumot tartalmaz az állatok jóléte, valamint ennek eredményeként az egészségi állapotuk fejlesztésére vonatkozólag. Az élelmiszer-biztonság, valamint az állatok egészsége és védelme olyan területek, melyeken nincs helye politikai kompromisszumoknak” – mondta Sonja van Tichelen, a Eurogroup For Animals igazgatója. Elfogadhatatlannak tartom, hogy a tagállamok a szállítmányozó cégek érdekeit előbbre helyezik a betegségek terjesztésének kockázatával szemben.”
Néhány adat a nagyüzemi állattartásról az Állatok Világnapjához kapcsolódva:
Kapcsolódó cikkeink:
Kapcsolódó linkek: