A király hivatalos szeretője

1640. október 5-én a lussac-i kastélyban látta meg a napvilágot Francoise Athénaϊs de Rochechouart de Mortemart, XIV. Lajos francia uralkodó hivatalos szeretője. A király és a kegyencnő kapcsolatából hét gyermek született, melyek közül Lajos hatot törvényesített.
1640. október 5-én a lussac-i kastélyban látta meg a napvilágot Francoise Athénaϊs de Rochechouart de Mortemart, aki XIV. Lajos hivatalos szeretőjeként vált ismertté a francia udvarban. A saintes-i Szent Mária kolostorban nevelkedett lányt Tonnay-Charente kisasszony néven vezették be az udvarba, ahol Mária Terézia királyné udvarhölgyévé nevezték ki.
Az ambiciózus Francoise, aki 23 éves korában nőül ment Montespan márkihoz, és szült neki két gyermeket, sugárzó megjelenésének és éleselméjűségének köszönhetően gyors sikereket ért el az udvarban.
A szókimondó márkiné, aki gyakran tette nevetség tárgyává az udvarban bábként élő királynét, XIV. Lajos király figyelmét is felkeltette. Állítólag egy ismert párizsi méregkeverőnőtől különböző bájitalokat vásárolt, amelyekkel megbolondította az uralkodót.
Barátnőjét, Louise de La Valliére-t, XIV. Lajos akkori szeretőjét gátlástalanul háttérbe szorítva, 1667-ben a Napkirály hivatalos kéjnője lett. A 12 éven át tartó bensőséges kapcsolatukból hét gyermek született, melyek közül hatot Lajos törvényesített.
1679-ben az egzotikusan szép Angélique de Fontanges feltűnésével azonban Francoise fokozatosan háttérbe szorult. Hiába próbálkozott La Voisin csodaszereivel, már nem hatottak a királyra.
Két évvel később azonban Angélique gyanús körülmények között elhunyt. Sokan mérgezésre gyanakodtak, és a feltételezett gyilkosság elkövetésével Montespan márkinét vádolták. A király, hogy megmentse gyermekeit és ezáltal anyjukat a botránytól, valamint annak esetleges végzetes következményeitől, leállította az egykori szeretője ellen folytatott nyomozást.
Az eset azonban akkora port kavart, hogy a kegyvesztett Francoise-nek távoznia kellett az udvarból. Az asszony egy ideig egy versailles-i házban lakott, majd 1691-től haláláig Párizsban élt.
A mérgezési botrányba keveredett márkinénak Lajos sohasem tudott megbocsátani. Amikor egykori szeretője meghalt, még közös gyermekeiknek is megtiltotta, hogy gyászruhát viseljenek.