Fotó a világ legrégebbi falfestményéről

A világ legrégebbi falfestményére bukkantak Szíria északi részén - jelentették be francia régészek.
A két négyzetméteres, vörös, fekete és fehér festékkel készült ősi falfestmény az Eufrátesz folyó mentén, egy újkőkori település feltárása közben bukkant elő. A szakemberek beszámolója szerint a 11 ezer éves falfestmény meglepően modern jellegű, emlékeztet Paul Klee svájci expresszionista festő műveire. A festmény jövőre az aleppói múzeumba kerül.
A kutatók találtak egy másik falfestményt is, de ennek feltárása csak jövőre fejeződhet be. Nagy mennyiségben találtak továbbá pattintott kőeszközöket és fegyvereket, valamint emberi csontvázakat is a házromok alatt. A lelőhelyen az 1990-es évek eleje óta folyik kutatómunka.
A Dzsad al-Mughara nevű újkőkori település lakói vadásztak és vadon élő növényeket gyűjtögettek. A mai Észak-Szíria és Dél-Törökország területén számos hasonló település volt, amelyek feltehetően békés kapcsolatban álltak egymással.
A Science amerikai tudományos magazin szerint eddig egy Törökországban talált falfestmény számított a legősibbnek, de a szíriai 1500 évvel korábbi.
Franciaország jelentősen hozzájárul az ásatásokhoz Szíriában, ahol jelenleg mintegy 120 régészcsoport dolgozik. Az ősi kereskedelmi utak kereszteződésénél fekvő Szíria területén sok ezer régészeti lelőhely található, többségük még feltáratlan.