Íme a világ legnagyobb felbontású fotója

Elkészült a világ legnagyobb felbontású fényképe, amelyen ezentúl bárki tanulmányozhatja da Vinci csodálatos festményének titkait. Az asztalon bort és narancsokat, Júdás ingujjában pedig egy pénzes zacskót fedezhet fel a kíváncsi felhasználó.
Online tanulmányozható a világ egyik legtalányosabb festménye. Leonardo da Vinci Utolsó vacsorája sok kérdést vetett fel már a Da Vinci-kód című könyv és filmv megjelenése előtt is, azóta pedig csak tovább fokozódott az érdeklődés a Dan Brown által felvetett talányok iránt.
Egy most elkészült weboldalon bárki szemügyre veheti a Jézus elárulása előtti pillanatokat megörökítő festmény apró részleteit.
Hétköznapi ember soha, semmilyen módon nem láthatta még ilyen közelről a képet, s mivel az évszázadok érezhetően rajtahagyták nyomukat a remekművön, a kutatók is csak ritka és kivételes alkalmakkor mehettek ennyire közel az alkotáshoz.
A szerencsések pedig, akiknek módjukban áll eredeti pompájában is megcsodálni a 15. századi alkotást, mindössze 15 percet áldozhatnak Leonardo zseniális művének, ennyi időt engednek a szigorú látogatási szabályok.
Hogy a pompás festményt mindenki élvezhesse, az olaszországi műemlékvédelmi intézet úgy döntött, hogy a művet elérhetővé teszi a világhálón. Hogyan is kerül egy freskó a netre? A megoldás végtelenül egyszerű, a képet modern fototechnikai eljárás segítségével digitalizálták, és egy weboldalon a kíváncsi műkedvelők elé tárták. A Google Earth műholdképeihez igen hasonló technológia lehetővé tette, hogy a képrészletekből összeálljon a világ legnagyobb digitális képe, melynek részletei egyszerű nagyítással vizsgálhatók.
A festményt rejtő Santa Maria delle Grazie templom féltve őrzött remekét szakemberek segítségével olyan olyan felbontásban rögzítették, amilyenben még soha egyetlen műalkotást sem. A mozaikként összeillesztett hatalmas kép összesen 1600 tíz megapixeles felvételből, azaz 16 gigapixelből áll. A részleteket egy Nikon digitális kamerával rögzítették, és komoly számítógépes háttérmunkával varázsolták egységes képpé. A hihetetlen méretű képet (172181 x 93611 pixel) ezután egy weboldalra helyezték, ahol mostantól fogva a részletek szépsége is feltárulhat a kíváncsi szemek előtt.
Az oldalon egyébként további gigapixeles remekművek is megcsodálhatók, s a festészetrajongók órákon keresztül vizsgálgathatják a korábbban csak távolról csodált nagyszerű freskók részleteit.
Forrás: FigyelőNet