II. Rákóczi Ferenc sikeres szökése

1701. november 7-éről 8-ára virradó éjjel II. Rákóczi Ferenc a bécsújhelyi parancsnok, Gottfried Lehmann kapitány segédletével, dragonyosruhában megszökött a Habsburg fogságból. Lehmann bátor tettéért életével fizetett: a császáriak megkínozták, lefejezték, majd testét felnégyelték.
Miután Zrínyi Ilona elvesztette a munkácsi várat és második férje, Thököly Imre oldalán később száműzetésbe kényszerült, a 12 éves II. Rákóczi Ferenc útját gyámja, Kollonich Lipót esztergomi érsek egyengette tovább.
A Habsburgok, akik mindent megtettek annak érdekében, hogy az ifjú Rákócziból császárhű főurat faragjanak, a jezsuitákhoz járatták, német szokásokat tápláltak belé, valamint Hessen-Rheinfelsi Sarolta Amália hercegnővel házasították össze.
Miután 1697-ben Rákóczi a hegyaljai felkelésben felajánlott vezetői szerepet visszautasította, úgy tűnt, hogy a császárnak a továbbiakban semmi oka sincsen kétségbe vonni a magyar főúr osztrákok iránti lojalitását.
Bercsényi Miklós személye és a Habsburgok kegyetlenkedése azonban felélesztette Rákócziban a patriotizmust, és merész tettekre sarkallta. Első lépésként a Habsburgok évszázados ellenségével, a franciákkal vette fel a kapcsolatot.
Francois-Joseph Longueval badeni ezred kapitány, aki Rákóczi és a francia udvar közti levélváltást bonyolította, azonban I. Lipót császár előtt felfedte a titkos levelezést. Ennek nyomán 1701 tavaszán a sárosi kastélyban tartózkodó II. Rákóczi Ferencet, mint összeesküvőt letartóztatták, és a bécsújhelyi börtönbe szállították.
A kihallgatások során egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy Rákóczinak semmi esélye a törvényes szabadulásra, mi több, félő volt, hogy a birodalmi törvényszék elé citált főúr, hasonlóképpen végzi, mint nagyapja, Zrínyi Péter.
Rákóczinak egyetlen reménye maradt: a sikeres szökés. Felesége, aki precízen előkészített mindent a meneküléshez, még a bécsújhelyi börtön parancsnokát, Gottfried Lehmannt is megnyerte az ügynek.
Az 1701. november 7-éről 8-ára virradó éjjel II. Rákóczi Ferenc Lehmann kapitány és annak öccse segédletével, dragonyosruhában megszökött a Habsburg fogságból. Rákóczi Ferencnek és az ifjabbik Lehmannak sikerült eljutnia a menedéket jelentő Lengyelországba, Gottfried Lehmann azonban életével fizetett bátor tettéért. Miután a császáriak elfogták, megkínozták, és felnégyelték.