Ismét nagytakarításra szorul az óriás Buddha-szobor
Légszennyezés és a turisták növekvő hada miatt ismét nagytakarításra szorul a világ legmagasabb sziklába vésett Buddha-szobra.
A lesani (Leshan) ülő Buddha, amely a kínai Szecsuán (Sichuan) tartományban található, legutóbb hat évvel ezelőtt esett át egy nagyobb restauráláson.
A Tang-dinasztia uralma alatt, a nyolcadik-kilencedik században 90 év alatt faragták ki a szobrot a part menti sziklából a Miancsiang (Mianjiang), Csingji (Qingyi) és a Tatu (Dadu) folyók összefolyásánál. Egy hatalmas faszerkezet ötszáz éven keresztül védte az esőtől és a napfénytől. A háborúk során megsemmisült építmény hiányában a 15. századtól kezdve az özönvízszerű monszun-esők, a szél és a szubtropikus időjárás egyaránt kikezdte a szobor felületét.
2001-ben 250 millió jüanos (közel 6 milliárd forintos) költséggel befejezett felújítás után a műemlék orra ismét megfeketedett és foltok piszkítják a szobor komoly tekintetű arcát.
A Buddha-szobor újbóli renoválásra ígéretet tettek, ám Peng Hszüe-ji (Peng Xueyi), a lesani kulturális örökségvédelmi intézet vezetője szerint a szétmálló szobor csak akkor maradhat fenn, ha a szennyezett levegőtől és a savas esőktől elzárják a világörökség részét képező műemléket.
A közeli Csengtu (Chengdu) városban a helyi kormányzat folyamatosan zárja be a levegőt szennyező és ezzel a Buddhát károsító üzemeket, szigorúbban felügyeli a szobor lábánál a hajóforgalmat. A hatóságoknak azonban a légszennyezés, valamint a nem megfelelő védelem mellett – számos más kínai látványossághoz hasonlóan – egyre több gondjuk van a szobrot látogató milliónyi turistával is.