Szenzációs középkori lelet Visegrádon
Szenzációs leletként a középkor legnagyobb harangját készítő Konrád műhely bronznyomata is előkerült a Visegrád új leendő városközpontja helyén végzett idei ásatások során - nyilatkozta Szőke Mátyás, a Mátyás Király Múzeum igazgatója az MTI-nek.
I. Lajos király 1357-ben bízta meg Gaal Konrád mestert, hogy a visegrádi templomnak készítse el a kor legnagyobb harangját. A munkákhoz átengedte a Salamon-tornyot is magában foglaló egykori alsóvár korábbi pénzverőházát, ott alakította ki Konrád mester bronzöntő műhelyét.
A 13 tonnás, három méternél magasabb, 2 méternél nagyobb átmérőjű harangot az épület mellett kiásott öntőgödörben készítették. Az öntés befejeztével szétvert agyagforma töredékeit a gödör feltárásakor a régészek már néhány évtizeddel korábban megtalálták. A harangból viszont később a hódító törökök ágyúkat öntöttek, amivel a harcok során a magyar vitézeket lőtték.
A gazdagon díszített harangért Konrád mester Lajos királytól kiváltságlevelet kapott, amelynek birtokában a bányákban gazdag Szepességben, a mai Iglón telepedett le, ahol bronzöntő műhelyt alapított.
A Konrád mester ujjlenyomatának számító, pénzérményi rézveret a visegrádi városközpontban került elő egy lakóház feltárásakor. A feltételezések szerint az aprócska, angyalos – azaz Máté evangelista szimbólumát hordozó – öntőformadísz lelőhelye a bronzöntő mester egykori házából került elő.
A Mátyás Király Múzeum igazgatójának nyilatkozata szerint a magyar régészek közös kutatást terveznek szlovák kollégáikkal a középkori bronzműhelyek világának jobb megismerésére.
A múzeum és a visegrádi önkormányzat továbbá keresi a megoldást, hogyan lehetne forrásokat összegyűjteni az egykori óriási harang másának elkészítéséhez, ez a munka hozzávetően 60-70 millió forintba kerülne. Elkészülte után az újraöntött középkori Európa-rekord harang Visegrád új idegenforgalmi látványossága lehet – hívta fel a figyelmet Szőke Mátyás.
Fotó: Kováts István (Népszabadság)