Húsz mexikói nyelv a kihalás szélén

Kihalás fenyeget legalább húszat Mexikó 364 ismert indián nyelve és tájszólása közül - figyelmeztetett a mexikói nyelvi sokféleség megóvásáért felelős szervezet, az Indián Nyelvek Nemzeti intézete (INLI).
“Mexikó azon nyolc ország közé tartozik, amelyekben a világban beszélt nyelvek fele koncentrálódik. Mintegy húsz nyelv ugyanakkor a kihalás szélén áll ” – közölte Fernando Nava, az INLI igazgatója az észak-mexikói Monterreyben tartott kulturális fórumon.
Fernando Nava példaként a maja-szoke nyelvcsaládhoz tartozó szoke (zoque) nyelvet említette, amely Chiapas és Tabasco szövetségi államokban használtak egykor, de napjainkban mindössze ketten ismerik, “ráadásul ők is összevesztek, és nem beszélnek egymással”.
Fernando Soberanes, a Bennszülöttek Nemzeti Tanácsának (CNI) tagja szerint a dél-mexikói Oaxaca szövetségi államban 16 nyelv van veszélyben, mivel a hivatalos oktatási rendszerből kiszorultak.
A Földön a legnagyobb nyelvi gazdasággal Mexikó, Brazília, India, Pápua-Új-Guinea és Kamerun büszkélkedhet.
Az amerikai kontinensen tizenegy nyelvcsalád létezik, Mexikóban ezek mindegyike jelen van. Európában ezzel szemben mindössze öt nyelvcsalád létezik – tette hozzá az INLI igazgatója.
A mexikói indiánok kétharmada – a 106 millió lelkes ország lakosaiból 10 millióan – beszéli az őslakosok valamelyik nyelvét.