Schinderhannes, a híres rablóvezér

1803. november 21-én Mainzban nyaktilóval kivégezték Schinderhannest, a híres rablóvezért. A miehleni származású rablót egy ideig az emberek a szegények megmentőjeként tisztelték, hiszen csak gazdagokat fosztott ki, később azonban rájöttek, hogy nem más, mint egy közönséges bűnöző.
Az 1770-es évek második felében a délnyugat-németországi Miehlenben született Johannes Bückler, a Schinderhannes néven ismertté vált rablóvezér.
Johannes Bückler bűnöző karrierje 14 éves korában vette kezdetét, amikor egy mesterembertől bárány- és marhabőrt lopott. Annak ellenére, hogy szinte azonnal elkapták, és nyilvánosan megkorbácsolták, folytatta a törvénybe ütköző bűncselekmények elkövetését.
Bückler sokáig egyedül fosztogatott, egy idő után azonban jobbnak látta, ha csatlakozik valamelyik rablóbandához. A hamarosan bandavezérré vált ifjú ezt követően már nem csak rabolt, hanem gyilkolt is. A fosztogatásokon túlmenően rendszeresen raboltak el gazdag embereket, és szabadon engedésükért cserébe váltságdíjat követeltek. Miután megkapták a kért összeget, áldozataikat általában kivégezték.
Schinderhannest az emberek egy ideig a szegények megmentőjeként tisztelték, hiszen csak gazdag embereket rabolt ki illetve gyilkolt meg, később azonban sokan úgy vélték, hogy nem több, mint egy közönséges bűnöző.
A sors iróniája, hogy a nőügyeiről is ismert Schinderhannest éppen egyik társa leplezte le: az igazságszolgáltatás elől menekülő, személyazonosságát inkognitóban tartó férfit Jakob Schweikard néven besorozták a császári hadseregbe, ahol az egykoron bűnözésből élő Zerfass felismerte.
A számtalan rablás, lopás, gyilkosság elkövetésében bűnösnek talált Schinderhannest 1803. november 21-én Mainzban nyaktilóval végezték ki. A hatóságok az Európa-szerte ismert rabló földi maradványait tudományos célra Jacob Fidelis Ackermann anatómia professzornak ajánlották fel, aki később a heidelbergi egyetemnek adományozta azt.
Schinderhannes neve a 19. század folyamán sem merült a feledés homályába. Alakját számtalan irodalmár, többek között Apollinaire és Jókai Mór is megörökítette.