A különös házasság

1612. november 22-én Esterházy Miklós házasságot kötött a nála jóval idősebb özvegyasszonnyal, Dersffy Orsolyával. A különcnek tartott szépasszony, hogy szerelmét bizonyítsa, protestáns létére még második férje katolikus vallását is felvette.
Esterházy Miklós és a szépséges özvegyasszony, Dersffy Orsolya házasságkötése a 17. században hatalmas botrányt váltott ki. Állítólag Esterházy még Magóchy Ferenc kassai főkapitány életében viszonyt kezdett a különcségeiről ismert asszonnyal, majd a férj halála utáni gyászév leteltét követő második napon feleségül vette.
A hagyományos módon megrendezett esküvőt csekély létszámú rokon jelenlétében 1612. november 22-én Zindorfon tartották meg. Esterházyt hiába óvta több rokona is a jelentős birtokokkal rendelkező Orsolyától, a férfi kitartott választottja mellett. „…ebből kárt nem vallott sem az kegyelmetek nemzete, sem hazánk – ezért társul vettem”- írta egyik levelében az újdonsült férj.
Az idősödő Dersffy Orsolya kétféleképpen is bizonyította Esterházy iránti tiszta szerelmét. Egyrészt protestáns létére felvette férje katolikus vallását, másrészt, mivel gyógyíthatatlan meddősége miatt férjét nem tudta közös gyermekkel megajándékozni, engedélyezte a családfő számára, hogy utódnemzés céljából ágyast tartson. Ebből a törvénytelen nemi kapcsolatból született az Esterházy Miklós által sokáig ütődöttnek tartott István.
Esterházy olyannyira rajongott feleségéért, hogy annak 1619-ben bekövetkezett halála után jónéhány évig nem nősült újra; csak 1624-ben szánta rá magát a második házasságkötésre. A jóképű Esterházy, aki a Dersffy-Magóchy tekintélyes vagyonnak köszönhetően kiváló partinak számított, az ugyancsak a leggazdagabbak közé tartozó Nyáry Krisztinát választotta nőül, akivel élete végéig a legnagyobb egyetértésben és szeretetben élt.