John Rabe, a kínaiak megmentője
1882. november 23-án Hamburgban született John Rabe német kereskedő, aki az 1930-as években a Siemens munkatársaként a japán-kínai háború idején, Nankingben több tízezer kínai életét mentette meg az általa szervezett védelmi zóna felállításával.
1882. november 23-án Hamburgban született John Rabe német kereskedő, aki az 1930-as években több tízezer kínai életét mentette meg.
Az 1937-ben kirobbant japán-kínai háborúban a japánok erőteljes támadásokat indítottak a kínaiak ellen, amely során nem csupán vereséget mértek rájuk, hanem emberhez nem méltó kegyetlenségeket is elkövettek ellenük. A japánok a nankingi mészárlás során nőket erőszakoltak meg, férfiakat gyújtottak fel, valamint gyakran alkalmazták az élve eltemetés vagy boncolás módszerét is.
A Siemens munkatársaként Nankingben tartózkodó Rabe ezt az embertelenséget látva úgy döntött, hogy megpróbál minél több kínai életet megmenteni. A német kereskedő, aki egyébként tagja volt a német náci pártnak, 1937-ben 2×2 kilométer nagyságú védelmi zónát állított fel, ahol tökéletes biztonságba tudhatta pártfogoltjait. Még a horogkeresztes zászlót is felhúzta, hogy a japán katonák behatolásaitól, valamint a vadászpilóták támadásaitól megóvja területét.
Miután 1938-ban a Siemens hazahívta, még akkor sem állt le a mentési akcióval. A Berlinbe visszaérkezett kereskedő előadásokkal igyekezett felhívni a világ figyelmét a japán háborús bűntettekre. A kereskedő humanitárius tevékenysége azonban nem tetszett Hitlernek, ezért a Gestapo letartóztatta, és a szörnyűségekről készült fotóit, filmfelvételeit megsemmisítette.
A börtönből 1945-ben szabadult Rabe, akit Kínában gyakran német Buddhának, vagy második Schindlernek neveztek, 1950 januárjában, sanyarú életkörülmények között, szívroham következtében hunyt el.