Fotó a mesés értékű tojásról
Egy orosz magánmúzeum vásárolta meg az úgynevezett Rothschild Fabergé tojást mesés 9 millió fontért (mintegy 3, 2 milliárd forintért) a Christie’s aukciós ház szerdai árverésén Londonban - jelentette az orosz sajtó.
Az Orosz Nemzeti Múzeum elnevezésű magángaléria sajtósa, Julia Ivanova szerint a vásárlás célja az volt, hogy a tojás visszajusson Oroszországba, a múzeum gyűjteményének dísze legyen, és mielőbb kiállíthassák. Az árverésen Alekszandr Ivanov, a galéria tulajdonosa licitált a Rothschild-család számára készült alkotásra. Az orosz lapok úgy tudják, hogy a magánmúzeum már eddig is gazdag gyűjteménnyel rendelkezett a Fabergé-ház alkotásaiból.
Az árverésre bocsátott kakasos tojás már elkészítése idején drágább volt, mint az ékszerésznél a cári család számára készült hasonló ajándéktárgyak. Mostani árában azonban szerepe van annak is, hogy az ilyen alkotásokból egyre kevesebb van, a Rothschild-család által ez idáig őrzött tojás kifogástalan állapotban van, valamint, hogy a Fabergé-műhely művészetének egyik csúcsát alkotja.
A Rothschild bankárdinasztia Fabergé-tojásának létezéséről egészen a közelmúltig csak a tulajdonosok tudtak. Karl Fabergé (1846-1920) szentpétervári aranyműves 1902-ben készítette a remekművet a bankárdinasztia számára. A tojás egy gyémántokkal kirakott miniatűr kakast rejt magában, amely az idő múlását jelezve minden órában szárnyait lengetve előbújik, fejével bólogat, csőrét énekre tátja.
A művészettörténészek e rózsaszínű zománccal és aranyozással ékesített tojáson kívül csak két másik olyan Fabergé-tojás létezéséről tudnak, amelybe a mester ingaórát és ilyen bonyolult mechanikai szerkezetet épített. A tojást annak idején a Rotschild-család bakui képviselője vette meg.
A Rothschild-tojás a legdrágább orosz eredetű műtárgy (kivéve a festményeket), amely valaha elkelt aukción. A Fabergé-tojások legutóbbi árrekordja 9, 6 millió dollár volt: ennyit fizetett a vásárló ugyancsak a Christie’s-nél egy New York-i aukción egy alkotásért, amelyet II. Miklós cár édesanyja számára csináltatott.
Jelenleg a most elkelt húsvéti ékszertojás a legdrágább orosz eredetű műtárgy (kivéve a festményeket), amelyet árverésen értékesítettek – közölte a Christie’s.
Karl Fabergé 1872-ben alapította ékszermanufaktúráját, dolgozott a svéd és a norvég királyi családnak is. 1885-ben lett III. Sándor orosz cár udvari ékszerésze.
Kapcsolódó cikkeink: