Lucy, a 3, 2 millió éves emberelőd

1974. november 30-án Donald Carl Johansen amerikai paleontológus az etiópiai Hadarban rábukkant egy 3, 2 millió éves Australopithecus afarensis leletre, amelyet a katalogizáláskor egy Beatles szám után Lucy névre kereszteltek.
Az Australopithecus gyűjtőfogalmon belül több fajt különböztetünk meg, melyek közül eddig a legtöbb leletet az Australopithecus afarensis szolgáltatta.
1974. november 30-án az amerikai paleontológus, Donald Carl Johansen az etiópiai Hadarban fosszíliára bukkant. A hadari ásatások kutatói elsőre állítólag nem tulajdonítottak túlzottan nagy jelentőséget a csontoknak, hiszen korábban a régióban már tucatnyi hasonló leletet találtak. Csak amikor alaposabban megvizsgálták a lelőhelyet, valamint jobban szemügyre vették a leletet, jöttek rá, hogy valami különlegesre bukkantak.
A 3, 2 millió éves Australopithecus afarensis, amelyet a megtalálás napján a katalogizáláskor egy Beatles szám után Lucy névre kereszteltek, a tudományos világban hatalmas szenzációt keltett. Lucy hátra maradt csontjai ugyanis azt sugallták, hogy a mai ember az Australopithecusból fejlődött ki.
A minden valószínűség szerint már két lábon járó fiatal „lány” csontvázának mintegy 20 százaléka maradt meg, többek között a combcsontja, sípcsontja, valamint a gerincének, koponyájának, medencéjének és karjainak apró kis darabjai.
Az eredetileg az Etióp Nemzeti Múzeum tulajdonát képező Lucy ez év nyarán került ismét a figyelem központjába, amikor számos szaktekintély heves tiltakozása ellenére, vándorkiállítási darabbá vált.
A neves régész, Richard Leakey hiába hangsúlyozta, hogy az értékes lelet utazás közben komolyan károsodhat, Lucyt az etióp hatóságok engedélyével az Egyesült Államokba szállították. Az előember csontjai 2008 áprilisáig a houstoni természettudományi múzeumban tekinthetőek meg.