Az első sikeres szívátültetés
1967. december 3-án a fokvárosi Groote Schuur kórházban a dél-afrikai Christiaan Barnard végrehajtotta a világ első sikeres szívátültetését. Az 54 éves Louis Washkansky az öt órás műtét során egy balesetben elhunyt 25 éves fiatal lány szervét kapta meg.
Az egyszerű búr családból származó Christiaan Barnard először a fokvárosi orvostudományi egyetemen szerzett diplomát, majd az Egyesült Államokban, a Minnesotai Egyetemen a nyílt szívek specialistája, Clarence Walton Lillehei mellett kapott kitűnő sebészi képzést.
Miután Barnard visszatért hazájába, néhány éven belül Dél-Afrika egyik legjelentősebb orvosi szaktekintéllyé vált. 45 éves volt, amikor nem csupán szülőföldjén, hanem világszerte megismerték nevét.
A fokvárosi Groote Schuur kórház vezető mellkas-és szívsebésze 40 évvel ezelőtt, 1967. december 3-án egy 31 fős orvosi csapat vezetőjeként végrehajtotta a világ első sikeres szívátültetését. Az 54 éves lengyel származású Louis Washkansky az öt órás műtét során egy közúti balesetben elhunyt 25 éves fiatal lány szervét kapta meg.
Az orvostudományban világszenzációt kiváltó műtétet azonban a páciens csupán 18 nappal élte túl, december 21-én tüdőgyulladásban elhunyt.
A Christiaan Barnard által végzett következő szívműtétre 1968 januárjában került sor. A második műtétet már nem csak a tudósvilág kísérte figyelemmel. Az apartheid időszakában civilek tömegei tiltakoztak az utcán, mert a fehér bőrű Philip Blaibergbe egy fekete férfi szívét ültették be.
Az időközben médiasztárrá vált Barnard 1983-ig a szívsebészetnek szentelte életét. Miután ízületi gyulladás miatt felhagyott a sebészettel, 2001 őszén bekövetkezett haláláig világszerte különféle tudományos munkákat vállalt.