Szélesedik a trópusi öv

A klímaváltozás következtében az elmúlt harminc évben 2-4, 8 szélességi fokkal növekedett a trópusi öv. A tendencia hátrányosan befolyásolja a világ élelmiszerforrásait.
Amerikai tudósok megvizsgálták a trópusi öv szélességének öt különböző méretváltozóját, és azt tapasztalták, hogy a trópusi öv 1979 óta 2–4, 8 szélességi fokkal (nagyjából 500 kilométerrel) terjeszkedett. Az eredményeket az ENSZ Balin tartott klímakonferenciáján ismertették, mely találkozó fő témája az üvegházgázok kibocsátásának csökkentése.
A trópusok terjeszkedésének új elemzését ismertető amerikai tudósok műholdas adatok összehasonlítása alapján jutottak a fenti következtetésre.
Míg a földrajztudósok szigorúan az északi és a déli szélesség 23, 5 foka közötti területet tekintik a „trópusoknak”, a légkörkutatók számára ez sokkal változóbb zóna, amelyet különféle légáramlások jellemeznek. Ilyenek például az ún. Hadley-cellák.
„A trópusi öv szélei képezik a szubtrópusi száraz zónák határait, és ezeknek a sarkok felé tolódása alapvető változásokat okozhat az ökoszisztémát és az emberi településeket illetően” – írják a kutatók a Nature Geoscience folyóiratban. –„A csapadékeloszlási minták eltolódásai nyilvánvalóan hatással lesznek a mezőgazdaságra és a vízforrásokra, és jelentős nehézségekkel fenyegetik a határterületeket.”
Az ENSZ Klímaváltozási Kormányközi Bizottsága (IPCC) ebben az évben egy sor jelentésben hívta föl a figyelmet arra, hogy a közeljövőben számos jelentős negatív hatással kell számolni az élelem- és a vízforrások tekintetében. Ezek közé tartoznak a következők:
A mostani tanulmányt készítő tudósok megjegyzik, hogy a trópusi zóna a jelek szerint sokkal gyorsabban terjeszkedik, mint ahogy a számítógépes modellek alapján korábban előrejelezték.
A tudósok egyelőre bizonytalanok, hogy mi a magyarázata a vártnál jóval gyorsabb terjeszkedésnek, de a tanulmány vezető szerzője, Dian Seidel szerint valamilyen összefüggésben állhat a sztratoszférában zajló folyamatokkal. Ez a Föld atmoszférájának második rétege, amely nem szerepel kellő súllyal a legtöbb klímamodellben.
Kapcsolódó cikkeink: