Fotó a metróépítés közben feltárt kétezer éves hajóroncsról
Az első évszázadban közlekedett római teherhajó roncsaira találtak rá régészek Kölnben. A lelettől fontos ismeretekre számítanak a kétezer évvel ezelőtti technikára és szállítási módra vonatkozóan.
„A kölni belvárosában folyó metróépítkezés helyszínén, csaknem 12 méter mélységben feltárt kétméteres tölgyfa deszka az első vizsgálatok szerint egy 22 méter hosszú és három és fél méter széles teherhajó darabja lehetett. A deszka elkészítéséhez használt tölgyfa számítások szerint ie. 142-ből való” – mondta Gerd Hellenkemper a kölni emlékműgondozás felelőse. A hajót feltehetően Kölnben építették, mivel a felhasznált faanyag a városhoz közeli hegyvidékről származott. A szakértők szerint fennáll annak a reális lehetősége, hogy a közép-európai vizeken közlekedett utolsó római teherhajóról van szó.
A lapos fenekű teherhajó a római uralom alatt álló Köln kikötőjében süllyedt el és megfeneklett a hajdani mederben. A hozzá hasonló felépítésű hajók a római kori Európában az első évszázadban terjedtek el széles körben, és köveket, faanyagot vagy háziállatokat szállítottak. A feltárt roncsdarabot négy részre vágva felszínre hozzák, és a nem kis összeget igénylő restaurálás után feltehetően 2011-ben már a múzeumban is bemutatható lesz.
A hajóroncs egy másik, ennél jóval nagyobb darabja még mindig egy betonfal mögött fekszik, amely átfúrta a hajó fenekét. Egyelőre még nem tudni, hogy egyáltalán kiszabadítható-e ez a roncsdarab, és ha igen, mikor.