Fotó a futurisztikus pekingi tévétoronyról
Új szakaszba jutott a futurisztikus kettős pekingi tévétorony épülete: a két elcsavart ívből álló, a térben meghajló óriási hurokra emlékeztető felhőkarcoló-komplexum két része végre összekapcsolódott a magasban.
A 2009-ben elkészülő toronyból, amely a kínai állami tévéket magában foglaló CCTV székháza lesz, még csak a tízezer acélrúdból álló „csontváza” látható, de a 234 méter magas építmény már ma is a kínai főváros leggyakrabban fényképezett látványossága.
A két rész összekapcsolását a munka legérdekesebb szakaszaként jellemezte az AFP-nek nyilatkozva Ole Scheeren, a tévészékház építésére 2002-ben kiírt pályázaton győztes OMA cég építésze. A kínai hatóságok 13 mérnökből álló csoportot hoztak létre, hogy az OMA munkatársaival együtt elemezzék a bonyolult tervet, mielőtt 2004-ben megadták volna az építési engedélyt.
Amikor elkészül, elvben tehát 2009-ben, ez lesz a világ legnagyobb vállalati székháza és a Pentagon után a világ második legnagyobb irodaépülete. Induló költségvetése hatszázmillió dollár (102 milliárd forint) volt.
Hogy az új épület még „szédítőbb” legyen, a két részt összekötő földi részre egy üvegstruktúrát terveztek – magyarázta el Scheeren.
A francia Paul Andreu által tervezett új pekingi operaházzal együtt a CCTV-torony – a kínai audiovizuális propaganda központja – jelképes épülete lesz a jövő augusztusi olimpiai játékokat lebonyolító modern Pekingnek. Az új architektúra további büszkesége két sportlétesítmény, a „Madárfészeknek” is nevezett olimpiai stadion, valamint az olimpiai úszóversenyek színhelye.
Sokan rossz néven veszik, hogy Scheeren egy kínai hivatalos szerv székházát tervezte meg, ő azonban azzal utasítja vissza az ilyen véleményeket, hogy az új pekingi építészet „hozzájárul az ország tágabban értelmezett átalakulásához”.
Ilyen lesz