A nankingi mészárlás
Miután a japánok elfoglalták Nankingot, 1937. december 13-án, a fővárosban kegyetlen mészárlást rendeztek. A több héten át tartó brutális vérengzésnek mintegy 300 ezer ember esett áldozatul.
Az 1930-as években Japán és Kína között sok emberáldozatot követelő, heves konfliktusok bontakoztak ki. Alighogy 1933 májusában fegyverszünetet kötöttek egymással, négy évvel később, a tangkui egyezményt megszegve, ismét hadban álltak.
1937. július 8-án a pekingi városmagtól 15 kilométerre fekvő Marco Polo hídnál a kínaiak és az ott gyakorlatozó japán katonák között tűzpárbaj bontakozott ki. A történteken felhördült japán vezetés ultimátumban követelte a helyi Politikai Tanácstól a kínai katonák megbüntetését, csapataik kivonását a térségből, valamint a nacionalista csoportok megfékezését.
Miután Csang Kaj-sek vonakodott teljesíteni a követeléseket, a japánok – a második felszólításukkal egyidőben – megkezdték a támadást.
A technikai fölényben lévő szigetországiak Peking, valamint Tiencsin vidékén megszerzett győzelmeik után, további gyors sikerekben bízva, délebbre vonultak. A Sanghajnál is eredményesen harcoló japán hadsereg egyik főcélja Nanking elfoglalása volt.
Miután a japánok kemény küzdelem árán bevették Nankingot, 1937. december 13-án a fővárosban kegyetlen mészárlást rendeztek. A nőket és a gyermekeket szexuális rabszolgaságra kényszerítették, a férfiakat szamurájkarddal kivégezték, vagy benzinnel leöntötték, aztán meggyújtották, továbbá az élve eltemetés módszerét is előszeretettel alkalmazták.
A több héten át tartó brutális vérengzésnek – a kínai források szerint – mintegy 300 ezer ember esett áldozatul. Mivel a nyugati újságírók, diplomaták és állampolgárok nagy része még a harcok kirobbanása előtt elhagyta a kínai fővárost, a Nankingban történtekről sokáig mit sem tudott a világ.
Most, a nankingi mészárlás 70. évfordulóján, a három évvel korábban elhunyt Iris Chang írónő Nanking megerőszakolása – a második világháború elfeledett holokausztja című nagy sikerű könyvéből készült film bemutatásával ismét nagy publicitást kapnak a történtek.
A japán konzervatív politikusok, akik a 300 ezer halottról szóló kínai becsléseket irreálisan túlzónak találják, a nankingi eset kapcsán a mai napig Japán-ellenes kínai propagandáról beszélnek. Az általuk csak incidensként emlegetett tömeggyilkosság áldozatainak számát – kormányuk dokumentumaira hivatkozva – csupán 20 ezerre taksálják.
Linkajánló: