A frankhamisítási botrány

1925. december 14-én a hágai rendőrség letartóztatta Jankovich Arisztid magyar diplomáciai futárt, akinek bőröndjében sokmillió hamisított frank lapult. A hamisítási ügyből nemzetközi botrány keletkezett.
Az 1920-as évek közepén egy frankhamisítási ügy kapcsán Magyarországra komoly nemzetközi figyelem vetült.
A Térképészeti Intézet műszaki igazgatója, Gerő László által irányított hamisítók csoportja az illegális bankjegynyomással egyrészt a Trianonért felelős Franciaország gazdaságát akarta nehéz helyzetbe hozni, másrészt ebből kívánta támogatni a magyar revizionista politikát. Az akciót Gerő László vezette, míg az akció részleteit Windischgrätz Lajos szervezte meg.
A Németországból behozott papírból 1924 és 1925 között mintegy 30 ezer hamis ezres bankót nyomtak. Az előállítás után már csak a terjesztés helyét, valamint módját kellett kifundálniuk. Mivel a frankhamisítók Hollandiát találták az egyik legkockázatmentesebb országnak, ezért a tesztelésre vállalkozó Jankovich Arisztid ezredest odaküldték.
Annak ellenére, hogy a Postatakarékpénztár igazgatója a hamisításban résztvevőket a bankjegy rossz minősége miatt óva intette azok felhasználásától, a diplomáciai menlevéllel rendelkező Jankovich mégis elutazott.
A hamis ezerfrankosokkal felpakolt futár azonban már 1925. december 14-én, az első beváltás alkalmával lebukott. A hágai rendőrség letartóztatta, és a poggyászában megtalálta az ott lapuló rengeteg hamispénzt.
Miután a holland hatóságok felvették a kapcsolatot francia kollégáikkal, a francia hírügynökség néhány napon belül szétkürtölte a hírt Európában. Bethlen István miniszterelnök hiába remélte, hogy a pénzhamisítás Magyarország belügye marad, a frankhamisítási história nemzetközi botránnyá nőtte ki magát.
A Magyarországon és külföldön folytatott nyomozás során kiderült, hogy a bűncselekményről Gerő Lászlón és Windischgrätz Lajos hercegen kívül még Teleki Pál, a Térképészeti Intézet földrajztudósa, valamint Nádosy Imre rendőrfőkapitány is tudott.
A botrány rövid időn belül a legmagasabb köröket is elérte; az ügy kapcsán még Bethlen István személyes felelőssége is felmerült. Míg a miniszterelnököt egy 25 tagú vizsgálóbizottság tisztázta a vádak alól, a Budapesti Királyi Büntetőtörvényszék elé citált 24 vádlottat, köztük a herceget és a rendőrkapitányt, szabadságvesztésre ítélték.