Kína több ezer nyelvjárásának feltérképezésére készül

Több ezer, Kínában beszélt dialektus tanulmányozását kezdik el jövőre a kínai hatóságok azzal a céllal, hogy megóvják a kihalás szélére került nyelvjárásokat.
A kutatásban a dialektusok az állami hivatalos nyelvre, azaz a mandarinra gyakorolt hatását is vizsgálják és egy adatbázisban rögzítik a “putonhuát”, azaz a közös nyelvet ért hatásokat – nyilatkozta a sajtónak Li Jü-ming (Li Yuming), a kínai oktatási hivatal tisztségviselője.
A felmérésben hangsúlyos szerepet kap a sanghaji dialektus, amely – különösen a fiatalok körében – az egyik legelterjedtebb online kommunikációs forma. A nyelvjárás szókincse egyre bővül és külön helyi nyelvvé lép elő.
A China Daily kínai napilapban megjelent beszámoló nem tér ki arra, hogy mely dialektusok kerültek veszélybe, de tény, hogy számtalan nyelvjárást csak kisebb etnikai csoportok használnak, amelyekben a gyerekek már rég a mandarint beszélik.
A nyelvészek szerint a pekingi vezetés dialektusként tüntet fel számos olyan nyelvjárást – többek között a sanghaji és a kantoni nyelvváltozatot -, amelyek valójában saját, egyedi nyelvtannal és szókinccsel rendelkező külön nyelvnek tekinthetők.
A nyelvváltozatok írott formában egyetlen kínai nyelvnek tekinthetők, jóllehet a beszélt formát csak a nyelvjárás ismerője érti meg. A nyelvváltozatoknak olyan beszélt formái is előfordulnak, amelyeknek szavait a hagyományos kínai írásjegyekkel leírni sem lehet.
Kormányzati adatok szerint a világ legnépesebb országában valójában csak az embereknek mintegy fele beszéli a hivatalosnak tekintett mandarint. A szegénység, a források hiánya, a távolság és a helyi dialektusokhoz való kötődés is akadályozza az egységes hivatalos kiejtés általánossá tételét.
Kapcsolódó cikkeink: