Az EU emelte a jövő évi halászati kvótát
Hazaért mind a 26 magyar Greenpeace-aktivista, akik december 17-én befalazták az Európai Unió Tanácsának főbejáratát. A rendőrség korrekt módon járt el a zöldekkel, néhány üzletember azonban tíz körömmel esett a demonstrálóknak. A cél viszont nem teljesült: a halászati kvóták sok esetben még emelkedtek is.
Mint arról a National Geographic Online is beszámolt a szervezet az unió halászati politikája ellen tiltakozott: a Halászati Testület ugyanis a jövőre kifogható halak mennyiségét meghatározó kvótákat osztotta ki hétfőn. Azaz osztotta volna, mert az ülés eredmény nélkül zárult – mondta Kappel Judit, a Greenpeace Magyarország munkatársa, aki maga is részt vett az akcióban. Hétfő reggel 14 EU-tagország 200 Greenpeace-aktivistája egy 30 méter hosszan befalazta az Európai Unió Tanácsa épületének főbejáratát, és kordonnal zárta el a többit.
Öltönyös támadó
A helyszínen a rendőrség mindenkit előállított, de senkit nem tartóztattak le. Az aktivisták büntetést sem kaptak, úgy gondolják azért nem, mert túl sokan voltak, a belga rendőrség nem kívánt kétszáz feljelentést írni. A rendőrség arányosan járt el, nem léptek fel indokolatlan keménységgel, két sérülés mégis történt. Egy idősebb német aktivista rosszul lett, őt mentővel vitték el, de néhány órán belül ki is engedték a kórházból.
Egy másik aktivistának kiverték egy fogát, de olyan nagy volt a zűrzavar, hogy nem lehet tudni, mi történt, de természetesen őt is ellátták. A rendőrségnél azonban sokkal agresszívabbak a diplomaták és üzletemberek – mondja a szemtanú. Mindenki meglepődött, amikor egy öltönyös úr rontott rá a békésen demonstráló aktivistákra, lökdöste őket és ordibált. Nagyon fontos lett volna neki bejutni az épületbe.
Kappel Judit elmondása szerint a rendőrség fellépése Magyarországon a Greenpeace-szel szemben eddig még mindig arányos volt. Egy-egy hasonló akció után azonban minimum pénzbüntetésre kell számítaniuk – írja a FigyelőNet.
Fenntartható kvótát követelnek
A 80-as évektől kezdve riasztó mértékben csökkent a tengeri halállomány. Az európai halászatért felelős miniszterek nem törődtek a tudományos ajánlásokkal, és az Európai Bizottság szakértőinek tanácsaival sem. A maximálisan kifogható halmennyiségekről hozott döntéseik rendre aláásták az Európa körüli tengerek biológiai sokféleségét – ezért tiltakozott a zöldszervezet. Olyan kvóták megállapítását szorgalmazzák, amelyek mellett megmarad a fajok reprodukciós képessége.
Az idei halászati kvótákról végül szerdán született meg a döntés. A környezetvédő szervezet nem elégedett a végeredménnyel: a 2008-as mennyiségek között vannak magasabbak is, mint a tavalyiak, az alacsonyabbak viszont nem olyan szinten csökkentek, hogy a halállományok ne lennének továbbra is veszélyben. Például az északi tengei tőkehal esetében 11 százalékos növekedést határoztak meg a tavalyi szinthez képest. A faj túléléséért azonban drasztikus, 50 százalékos csökkentés kellett volna.
Más tőkehal állományoknál 18 százalékos csökkenés lett az eredmény, az Európai Tanács által javasolt 25 százalék helyett. A Greenpeace szeretné elérni, hogy a Halászati Tanács döntéseibe bevonják az unió környezetvédelmi minisztereit is, továbbá tengeri rezervátumok létráhozását is szorgalmazza, ahol tilos lenne mindenféle káros emberi beavatkozás