Kabay János, a hazai morfingyártás atyja

1896. december 27-én a Szabolcs megyei Büdszentmihályon született Kabay János, az ipari morfingyártás atyja, aki elsőként fejlesztette ki a száraz eljárást, mely során a száraz mákszalmából morfint nyertek.
1896. december 27-én a Szabolcs megyei Büdszentmihályon (ma Tiszavasvári) született Kabay János, a magyarországi morfingyártás atyja. Miután a hajdúnánási gimnáziumban letette érettségi vizsgáját, beiratkozott a Budapesti Műegyetemre, majd a műszaki pályát elhagyva, gyógyszerész vált belőle.
Az 1923-ban gyógyszerész oklevelet szerzett Kabay a morfiumgyártás területén elért kiemelkedő eredményeivel jelentős szakmai elismertséget vívott ki magának. 1925-ben a Gyógynövény Kísérleti Állomáson feleségével, a vegyészként dolgozó Kelp Ilonával együtt kidolgozta a morfinnyerés ipari módszerét, majd két évvel később Büdszentmihályon megalapította az Alkaloida Vegyészeti Gyárat. Vállalkozásuk azonban csak a száraz eljárás kifejlesztése után indult virágzásnak.
1932-ben az ún. száraz eljárással a Kabay házaspár forradalmasította a morfingyártást. A korábban értéktelennek hitt, kicsépelt mákszalmából az új módszer segítségével egyre több morfiumot termelt a gyár. Míg 1930-ban csupán néhány kilogramm morfiumot állítottak elő, 1936-ban már 724 kilogrammot. Az eljárás hatékonyságának híre külföldre is eljutott, a pár a módszert tíz országban szabadalmaztatta.
Kabay, aki a laboratóriumában az intenzívebb termelés érdekében további kísérleteket folytatott, sikerei kapujában, 39 éves korában egy sérvműtét után fellépett vérmérgezésben hunyt el.