Vesalius, az újkori anatómia megalapozója
1514. december 31-én Brüsszelben született Andreas Vesalius, az újkori anatómia megalapozója, aki az anatómiai teátrumban, azaz a színpadi „boncteremben” elsőként végezhetett nyilvános boncolást.
1514. december 31-én egy brüsszeli patikus fiaként született Andreas Vesalius, az újkori anatómia megalapozója. A természettudományok iránt különösen élénk érdeklődést tanúsító ifjú 1531-ben a löweni katolikus egyetemen kezdte orvostudományi tanulmányait, amelyet aztán két évvel később a párizsi, valamint a páduai egyetemen folytatott.
Vesalius, akit már 23 éves korában a sebészet és az anatómia professzorává avattak, elvetve Galenus tanításait, új alapokra helyezte az anatómiai ismereteket. Míg a pergamoni származású ókori görög orvos az ember testfelépítését az állatok boncolása során szerzett ismereteivel írta le, addig Vesalius szakított az állatanalógiával, és saját boncolási tapasztalatainak felhasználásával forradalmasította az anatómiát.
Vesalius szakmai elismertségét mutatja, hogy az anatómiai teátrumban, az elsősorban orvosjelöltek számára fenntartott színpadi „boncteremben”, elsőként végzett nyilvános boncolást.
Az emberi test felépítésével, továbbá működésével kapcsolatban összegyűjtött tudásanyagát a De humani corporis fabrica (Az emberi test szerkezetéről) című, több mint 600 oldalas monumentális munkájában foglalta össze. Az anatómia könyv további érdekessége, hogy feltehetően Tiziano tanítványának, Calcar mesternek köszönhetően számtalan, aprólékosan elkészített fametszetet is tartalmaz.