Tudatmódosítóból készítenének bort Etiópiában
Katból készült „bort" kíván piacra dobni egy etióp tudós. A kelet-afrikai országban honos, főként stimulálószerként, afrodiziákumként használt cserje fiatal hajtásaiból készülő alkoholtartalmú ital a feltaláló szerint éppen olyan jó, mint a szőlőből erjesztett bor.
Eyasu Haile Selassie orvos 500 üveg katbort küldött a potenciális vásárlóinak tesztelésre, termékét már regisztráltatta is az etiópiai minőségi és szabványügyi hatóságnál. Az új frissítőt amilyen gyorsan csak lehet, szeretné kereskedelmi forgalomba hozni. Azoknak viszont csalódniuk kell, akik az ital fogyasztásakor a katlevelek rágásakor megszokott hatást várják.
A katcserje vadon vagy termesztve Etiópiában, Dél-Arábiában, Jemenben és a Nílus felső folyásának vidékén nő. Már az óegyiptomiak is ismerték: olyan növénynek számított, amely megnyitja az isteni világ felé vezető utat.
A katot csaknem kizárólag friss állapotban használják fel. Lágy ághegyeit és kis, ovális leveleit vagy rágják, vagy mézzel és cukorral keverik, esetleg kávéba keverve isszák. Szárított leveleit önmagukban vagy hasissal keverve szívják.
A közösségben történő katrágás Etiópiában magas társadalmi presztízst élvez. A kat erős élénkítő hatása nem csupán kedélyjavító és afrodisztikus, hanem a misztikus látásmódot is elősegíti. Az etiópiai szúfik éppen ezért már a 13. században szent növényként tisztelték a katot. Friss levelei és ágai bőségesen tartalmaznak cathint (=ephedrin) és α-aminopropiofenont.
Az abesszin teaként is ismert katcserje (Catha edulis) egyike a legrégibb stimulánsoknak. Etiópia legjelentősebb exporttermékei közé tartozik, a becslések szerint a 2007-2008-as gazdasági évben mintegy 100 millió dollár (több mint 17 milliárd forint) bevételt jelent az afrikai országnak.