Betiltják a bioüzemanyagot?

Lesújtó véleménnyel van az Európai Bizottság a bioüzemanyagokra vonatkozó kötelező erejű, 10 százalékos célkitűzésről. Az agroüzemanyagok gyártása során aránytalanul sok szén-dioxid szabadul fel, nem teremt új munkahelyet, és veszélybe sodorja a harmadik világ országainak amúgy is bizonytalan élelmiszerellátását – hivatkozik az MTVSZ egy kiszivárgott EU-jelentésre.
2007-ben az EU kormányfői megállapodtak abban, hogy 2020-ra az üzemanyagokhoz legalább 10 százaléknyi bioüzemanyagot kell keverni. A „zöld” megoldást már eddig is számos támadás érte, arra hivatkozva, hogy több hátránya van mint előnye. Most úgy tűnik már a saját háza táján is megkérdőjelezik az értelmét. A Föld Barátai nevű nemzetközi természetvédelmi szervezetnek nemrégiben ugyanis birtokába került a „Bioüzemanyagok európai kontextusban” című jelentés, amelyet az EU Közös Kutató Tanácsa, az Európai Bizottság belső tudományos testülete állított össze – írja a Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ). A költség-haszon elemzés azt tekinti át, hogy a bioüzemanyagok felhasználása tényleg csökkenti-e az üvegházhatású gázok kibocsátását, növeli-e az ellátásbiztonságot, és valóban új munkahelyeket teremt-e.
A széndioxid-nyelőket kellene növelni
A bioüzemanyagok termesztésének közvetett hatásait figyelembe véve a tudományos testület megállapítja, hogy túl nagy a bizonytalanság. Kiemeli, hogy a nitrogénműtrágya-felhasználás által okozott üvegházhatás „sokkal magasabb” a korábbi becsléseknél. Ezen túl a földhasználat megváltozása – erdőirtás, tőzeglápok kiszárítása vagy a gyepek felszántása – miatt több üvegházhatású gáz jut a levegőbe, mint amit a bioüzemanyagok céljára termesztett növények meg tudnak kötni.
Az ellátás biztonságáról a jelentés megállapítja: az EU jobban tenné, ha a széndioxid-nyelők növelésébe fektetne be, minthogy sokkal nagyobb összegeket költsön bioüzemanyagokra, amelyek csak korlátozott mértékben jelentenek megoldást. Az eddig pozitívumként emlegetett munkahelyteremtésről is úgy tűnik, hogy nem több mint vágyálom. A bioüzemanyag-szektorban teremtett munkahelyek nagy valószínűséggel más szektorokban állások megszűnéséhez vezetnek, összességében a tudományos testület szerint az EU bioüzemanyag célkitűzéseinek nettó hatása a foglalkoztatásra jelentéktelen lenne.
A valódi megoldásokra kellene összpontosítani!
A szakértők szerint a bioüzemanyagok használatának költségei túlszárnyalják az általuk biztosított előnyöket. Számításuk szerint „a bioüzemanyagokra vonatkozó célkitűzések következtében 80 százalékos valószínűséggel 33 és 65 milliárd euróval csökken a lakosság jóléte”. A jelentés azzal az állítással zárul, hogy ugyanannyi pénz és biomassza felhasználásával, sokkal nagyobb üvegházgáz kibocsátás-csökkentést lehetne elérni, ha csak egy átfogó célkitűzés lenne, és nem lenne külön célkitűzés a közlekedésben felhasznált bioüzemanyagokra.
„Az Európai Uniónak fel kell adnia a bioüzemanyagokkal kapcsolatos terveit, és forrásait végre az éghajlatváltozás valódi megoldásaira kell összpontosítania” – kommentálta a jelentést Fidrich Róbert, az MTVSZ (a Föld Barátai tagszervezetének) programvezetője. „Az Európai Bizottság által javasolt bioüzemanyag-politika semmilyen előnyt nem jelent az éghajlatváltozás szempontjából, ugyanakkor hatalmas környezeti károkat okoz. Most már, hogy a bizottság szekértői is ugyanezt mondják, ideje félredobni a bioüzemanyag-célkitűzéseket.”
„Újszerű gondolatokra van szükség, amelyek valóban megoldást jelentenek az éghajlatváltozásra, miközben megőrizzük a természetes élőhelyeket. Az igazi megoldás abban rejlik, hogy csökkentjük az energiafelhasználást, fejlesztjük a tömegközlekedést és növeljük városaink energiahatékonyságát. Az autógyártókat pedig alacsonyabb fogyasztású gépkocsik gyártására kell kényszeríteni” – tette hozzá Farkas István az MTVSZ ügyvezető elnöke.
Forrás: MTVSZ