Origami siklót küldenének az űrbe
Különleges kísérletre készülnek japán űrkutatók: egy origami űrsiklót engednének a Nemzetközi Űrállomásról a Földre. Az eddigi tesztek azt bizonyítják, hogy valószínűleg kiállná a próbát.
A Tokiói Egyetemen egy kutatócsoport tudományos körökben nem megszokott szakemberekkel dolgozik együtt egy szintén rendhagyónak nevezhető jármű tervezésén. A Shinji Suzuki vezette kutatócsoport a Japán Origami Repülő Szövetséggel egy olyan origami űrsiklót épít, amelyet reményeik szerint a világűrből a Földre lehet küldeni.
A „gép” egy nyolc centiméteres prototípusát a napokban tesztelték egy nagysebességű szélcsatornában. „Már elkezdtük a tárgyalásokat a japán Űrkutatási Hivatallal (JAXA), hogy élesben is kipróbálhassuk a modellünket” – nyilatkozta Suzuki a német Spiegel Online-nak.
A Tokiói Egyetem Okishawa Campusában lévő szélcsatornában 8600 kilométer/óra sebességű szélben tesztelték az origami űrsiklót. A kutatókat ugyanis leginkább az a kérdés foglalkoztatja, hogy „túléli-e” a papírgép a Föld légkörébe történő belépést.
„Az első próba sikeres volt: a modell tíz másodpercig volt kitéve ennek a hatásnak, és kibírta a nyomást és a keletkező hőt is” – számolt be Suzuki az eredményekről. A legmagasabb hőmérséklet 200 Celsius fok volt.
A valódi űrsiklók háromszor ekkora sebességgel (kb. 25 ezer kilométer/óra) jutnak be légkörbe. Ilyen körülmények között nagyon felmelegszik a külső váz, ezért nem csoda, hogy a megfelelő hőszigetelés kiépítése okozza a legnagyobb gondot a NASA szakembereinek is. Mivel a papírgép lassabban mozog a felmelegedés is kisebb mértékű. Ezért a kutatók remélik, hogy „túléli” a visszatérést.
Természetesen nem közönséges papírból készült repülőről van szó. A papírt egy külön erre a célra kifejlesztett vegyszerrel kezelik, amelytől szerkezete leginkább az üveghez hasonlít, viszont így nemcsak a hőnek, de a víznek is ellenáll. Míg a jelenlegi modell csak nyolc centiméter hosszú, az a változat, amelyet remélhetőleg az űrállomásra is felvisznek már, 20 centiméteres lesz.
Az éles repülés időpontja még nem ismert. A kutatók remélik, hogy a Nemzetközi Űrállomás legénysége nyitott lesz, vagyis felkarolja ezt a kezdeményezést, és az is elképzelhető, hogy a különleges űrsiklóra egy békeüzenetet is írnak. „Habár nem tudhatjuk előre, hogy hol fog földet érni az origami űrsikló, mégis szép lenne, ha a megtaláló egy üzenetet is kapna ezzel az „égi” jövevénnyel” – tette hozzá Suzuki.
A költői üzeneten túl a tesztnek gyakorlati tudományos eredménye is lenne. A kísérlet sikere új irányt adhat a valódi űrsikló-tervezéseknek, egészen pontosan az új formák kialakításának. Az origamihoz hasonló könnyű szerkezetű gépek később akár a légkör felső részének vizsgálatánál is alkalmazhatók lennének.