A világ első gyomorcsonkolása
1881. január 29-én Christian Albert Theodor Billroth, német származású sebész végrehajtotta a világ első gyomorcsonkolását. A rákos daganatot sikerrel eltávolította, azonban a páciens nem élte túl a műtétet.
1829 nyarán a németországi Bergen auf Rügenben született Christian Albert Theodor Billroth, német származású sebész, a világ első gyomorcsonkolásos műtétjének végrehajtója.
A greifswaldi gimnázium elvégzése után, egyetemi évei alatt a komolyzene iránt a végletekig rajongó Billroth zenét és orvostudományt egyaránt hallgatott, végül hivatásául a muzsikusi pálya helyett az orvoslást választotta. A kiváló tanulmányi eredményekkel rendelkező ifjú olyan elismert tanároknál szerezte meg ismereteit, mint Moritz Romberg neurológus vagy Ludwig Traube patológus.
Orvosi pályafutását 1853-ban az ismert Berlin kórházban, a Charitében Bernhard von Langenbeck sebész asszisztenseként kezdte. Az ambiciózus Billroth néhány éven belül kitűnő mentorának és kitartásának köszönhetően a sebészet, valamint a patológiás anatómia területén hírnevet szerzett magának.
1858-ban a greifswaldi, rostocki, heidelbergi egyetem felkéréseit visszautasítva először a zürichi, majd a bécsi klinika sebészeti osztályán vállalt munkát, mindkét helyen jelentős szakmai sikereket könyvelhetett el. Elsők között végzett nyelőcső és gégeműtétet, továbbá 1881. január 29-én a világon elsőként hajtott végre gyomorcsonkolást. Természetesen az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy a rákos daganat sikeres eltávolítása ellenére infekció következtében a páciens nem élte túl a műtétet.
A nemzetközi szaktekintélyű sebész a későbbiekben a mikrobiológia területén folytatott behatóbb kutatást, mely során a sebfertőzés okai után kutatva felfedezte a sztreptokokusz baktériumot.
A modern gyomorsebészet megalapozójaként számon tartott Billroth 65 éves korában Opatijában hunyt el; családja a földi maradványait a bécsi központi temetőben helyezte végső nyugalomra.