A 20. század egyik legismertebb sajtófotója
1968. február 1-én Nguyen Ngoc Loan saigoni rendőrfőnök a nyílt utcán egy nyugati fotós kamerája előtt fejbe lőtte Nguyen Vam Lent, a 34 éves Vietkong harcost. A fényképet még ugyanabban az esztendőben az év sajtófotójává választották; a készítőjét, Eddie Adamst 1969-ben Pulitzer-díjjal jutalmazták.
A sokáig francia gyarmati státuszban lévő Vietnamban 1945-ben a baloldali Ho Si Minh vezetésével kikiáltották a Vietnami Demokratikus Köztársaságot, a várva várt konszolidáció azonban elmaradt. A kommunista ellenes vietnamiak fellázadtak az újonnan alakult vezetés ellen és francia, majd amerikai támogatással támadást intéztek Ho Si Minh ellen. Míg az ellenzéket Franciaország és az Egyesült Államok segítette, addig a kommunista politikusokat Szovjetunió és Kína vette védőszárnya alá.
Miután a franciák az 1954-ig tartó harcok döntő összecsapását Dien Bien Phu erődjénél elvesztették, az Indokínai-szerződés papíron rendezte a helyzetet. A megállapodás értelmében Vietnamot a 17. szélességi kör mentén két részre osztották az 1956. évi választásig, amely után majd megalakulhat az egységes vietnami kormány. Dél-Vietnamban Amerika érvényesítette befolyását, az északi területeken pedig Kína és Szovjetunió. Ezzel Vietnam a hidegháború történetének egyik legfontosabb helyszínévé vált.
A két vietnami országrész között állandósult gerillaharcok az 1964-ben kirobbant vietnami háború keretein belül folytatódtak tovább. A Tonkini-öbölben történt incidens után Johnson amerikai elnök – a következményeket figyelmen kívül hagyva – elrendelte Észak-Vietnam bombázását. Ho Si Minh országa sokkal erősebb ellenfélnek bizonyult, mint ahogyan azt az amerikaiak várták.
Az 1968 elején végrehajtott Tet-offenzíva, mely során az észak-vietnami katonák és a gerillák 36 dél-vietnami várost támadtak meg, köztük a központként működő Saigont, ami derült égből villámcsapásként érte az amerikaiakat. A kezdeti megdöbbenést és tétlenséget követően azonban ők is kemény ellentámadásba lendültek.
A legsúlyosabb összecsapásokra Saigonban került sor. Az USA által pénzelt, vérszemet kapott dél-vietnami katonák kegyetlenül lemészárolták az északiakat. A saigoni mészárlásról számtalan fénykép, valamint filmfelvétel készült, melyek közül talán Eddie Adams munkája a legismertebb. 1968. február 1-én Nguyen Ngoc Loan saigoni rendőrfőnök, s egyben dél-vietnami tábornok a nyílt utcán a nyugati fotós kamerája előtt lőtte fejbe Nguyen Vam Lent, a 34 éves Vietkong harcost. A sokkoló fényképet még ugyanabban az esztendőben az év sajtófotójává választották, készítőjét pedig 1969-ben Pulitzer-díjjal jutalmazták.
Az 1975-ig tartó vietnami háborúban, amelybe az USA anyagilag, erkölcsileg és nem utolsó sorban katonailag is belebukott, az 1995-ben megnyitott akták szerint 1 millió vietnami katona, valamint négy millió civil vesztette életét.