Káprázatos múmiákra bukkantak Egyiptomban (Fotók!)
Díszes koporsókra, mumifikált kutyákra bukkantak orosz és amerikai régészek a Kairótól 80 kilométerre dél-nyugatra lévő Fajjúm-oázisban.
Orosz és amerikai régészek négy sírkamrát tártak fel, amelyekben jó állapotban lévő múmiákra leltek. Az egyik múmia, egy asszonyé, aranyozott maszkot visel. Ez ritka kincsnek számít a Deir el-Banat-i nekropoliszban, amelyet az ókortól napjainkig előszeretettel dézsmáltak a sírrablók.
A nekropoliszba a Kr.e. III. század elejétől a Kr.u. VIII. századig temetkeztek. A régészcsoport 150 további, különböző korokból származó sírt is talált, valamint eltemetett, igen rossz állapotban lévő múmiák tucatjaira rábukkantak.
Zahi Havasz, az Egyiptom ókori műkincseit felügyelő tanács vezetője a kincsekről így nyilatkozott: „Ez a Ptolemaida-korszakból fennmaradt legszebb nekropolisz.” A görög uralom időszaka akkor kezdődött, amikor Nagy Sándor Kr.e. 332-ben meghódította Egyiptomot.
A négy sírkamrában talált koporsókat a Holtak Könyvéből vett idézetek díszítik, amelyek arra voltak hivatottak, hogy egyengessék az elhunytak útját a túlvilág felé.
A koporsók közül három fából készült és párhuzamosan helyezkedett el. A negyedik, kisebb koporsó, amely feltehetőleg egy gyermek számára készült papiruszból vagy ahhoz hasonló anyagból, enyhe szögben helyezkedett el a többihez képest. A közös temetkezést egy család végső nyughelyének tartják a szakértők, akik szerint meglehetősen szokatlan ezen a vidéken a koporsók különféle tájolása.
Két koporsó lakóját tetőtől talpig élénk mintás kartonborítás takarja. Az egyik holttest aranyozott kartonmaszkot visel – az arany az óegyiptomi hitvilágban az öröklétet jelképezte, s arra volt hivatott, hogy az idők végezetéig megőrizze az elhunytak földi maradványait.
A feltárások során a nekropolisz szélén egy furcsa temetkezési helyet is találtak, amelyben egy gyermek nem mumifikált holtteste, valamint néhány mumifikált kutyatetem volt. Hasonló temetkezésre eddig még soha nem bukkantak Egyiptomban.
A gyermek holttestét, amely a száraz klíma következtében természetes úton mumifikálódott, részben zsákvászon borítja. Alsó végtagjai körül egy egész kutyafalka hever, amelyben egyaránt megtalálhatók kölyökkutyák, s kifejlett felnőtt egyedek.
„A kutyamúmiák összevissza hevernek, nincs semmiféle rendszer a tájolásukban” – vélekedett Salima Ikram, a kairói Amerikai Egyetem egyiptológusa, állatmúmia-szakértő. Mint kifejtette, az egyiptomiak tartottak háziállatokat, s előfordult, hogy az elhunytak mellé temették kedvenceiket. Állattetemeket vallási rítus részeként is helyeztek el a sírkamrában, ám a Fajjúm-oázisbéli nekropoliszban felfedezett temetkezés egyikre sem hasonlít.