Programajánló: fegyverek Mátyás király korából
Január 24-én a „Egy reneszánsz uralkodó – Mátyás az államférfi, hadvezér és mecénáns” címmel a magyar történelem kiemelkedő uralkodója életét és tetteit bemutató kiállítás nyílt a Hadtörténeti Intézet és Múzeumban, a budai Várban.
A kiállítás 20 tablóból áll, amelyet vitrinben elhelyezett műtárgyak tesznek teljessé. A magyar muzeológia abban a sajnálatos helyzetben van, hogy ebből a korszakból alig van tárgyi emlékünk, és ez különösen igaz a fegyverekre. Ezért érdemel különös figyelmet az itt látható és a Déri Múzeum tulajdonát képező acélsisak (salade), továbbá a Hadtörténeti Múzeum birtokában lévő kardok, szablyák, lövegcsövek, számszeríjak és lövedékek. A látogató először azt az eredeti méretű, gótikus teljes vértezetet veheti szemügyre, amely kiváltképpen reprezentálja a korszak védőfegyverzetét és készítésének kiváló technikáját.
A kiállítás központi darabja egy kuriózum, nevezetesen Mátyás király halotti pajzsának tökéletes másolata, amelynek eredetijét a párizsi Hadtörténeti Múzeumban őriznek. A pajzs rendkívül igényes és díszes kivitele megvillantja a magyar reneszánsz legnagyobb uralkodójaként számontartott Mátyás királyi pompáját és hatalmát. A tárlat tablókból álló elemei stílszerűen egy középkori várban, a szlovéniai Lendván is látogatható.
A kiállítás tervezői a „Reneszánsz Év” keretén belül megépített tárlat ünnepélyes megnyitóját egy történelmi pillanat időszerűségéhez illesztették. Nevezetesen 550 évvel ezelőtt 1458. január 24-én Hunyadi Mátyást a Duna jegén szinte egyhangú akarattal választották magyar királlyá. A magyar történelem egyik legtehetségesebb uralkodója bevonult a mesék és mondák világába is és nemzeti mitológiánk része lett.
Tehetségéhez és nagyságához kétség sem férhet, hiszen gyerekkirályként kapott meg egy anarchiába hulló, gazdaságilag megroppant, hadsereg nélküli országot. Ügyes politikája, intézkedései azonban megállították ezt a folyamatot és kurta egy évtized alatt a Magyar Királyság Közép-Európa legerősebb katonai nagyhatalmává vált, amelynek irányítását nem az egymással vetélkedő főurak hatalmi harca, hanem Mátyás király személyes akarata határozta meg.
Hunyadi János kisebbik fia azonban nemcsak katonaként tündökölt. Őt tartjuk a magyarországi reneszánsz meghonosítójának is. Mátyás király egyik legismertebb attribútuma a művészetek mindenek feletti pártolása, építkezéseinek, könyvtárának, műkincsgyűjteményének fennmaradt töredékei, maradványai is csodálatot ébresztenek az utókorban.
Forrás: HM Hadtörténeti Intézet és Múzeum
Kapcsolódó cikkeink: