Hogyan száműzhetők a műanyagszatyrok?

2002 óta az ír élelmiszer-áruházakban a vásárlók csak akkor juthatnak nejlonszatyorhoz, ha fizetnek érte. Márpedig az írek jó „skótok” lévén nem nagyon szeretnek fizetni a felesleges dolgokért, nem véletlen hát, hogy a nejlonzacskók használata 94 százalékkal visszaesett az ún. PlasTax bevezetését követően. Ma már szinte mindenki többször használatos vászon vagy újrafelhasznált műanyagból készült, erős és többször használható táskákkal jár bevásárolni Írországban.
Ha ma valaki Írországban tömött nejlonzacskókkal távozik a bevásárlóközpont pénztárjától, arra legalább olyan megvetéssel néznek, mint arra, aki ebsétáltatás közben nem szedi fel a kutyapiszkot, vagy értékes állati szőrméből készült bundában flangál a sétálóutcán.
Nálunk ilyen veszély még nem fenyegeti a szőrme- vagy kutyatulajdonosokat, hogy a nejlonzacskók „rajongóiról” ne is beszéljünk. Pedig úgy tűnik, nem is lenne olyan bonyolult elérni, hogy a nagy élelmiszerláncok ne osztogassák ingyen az 500 év alatt lebomló, ám akkor is mérgező darabokra hulló nejlonzacskókat.
Évi 42 milliárd műanyagszatyor
33 cent (több mint 100 forint) – ennyit kell fizetnie annak az írnek, aki a társadalmi megvetés ellenére mégis a nejlonszatyor mellett dönt. És 33 cent úgy tűnik, hogy ugyancsak megritkította az ilyen elvetemültek számát Írországban.
A témával foglalkozó egyik legnagyobb internetes portál, a reusablebags.com szerint évente 42 milliárd darab nejlonzacskót használunk el világszerte. Bár ez óriási számnak tűnik, a szatyrok az általunk termelt szemétnek mindössze 2 százalékát teszi ki. Ez utóbbi adat persze csalóka: a praktikusnak mondható, könnyű és jól összegyűrhető zacskók ugyanis vagy egyáltalán nem bomlanak le, vagy ha lebomlanak, akkor olyan részecskékre, amelyek megmérgezik a talaj vízkészleteit.
Az írek ráadásul abszolút körültekintően jártak el: a PlasTax-nak nevezett 2002-es törvény ugyanis a kereskedőnek megtiltja, hogy a vásárló helyett fizesse ki a nejlonzacskókra kirótt adót.
Szerencsére az ír példa többé-kevésbé fertőző: az év elején a világ egyik legnagyobb nejlonzacskó-előállítója, Kína jelentette be, hogy június 1-től, alig két hónappal a pekingi olimpia kezdete előtt, megtiltják a 0, 025 milliméter vékonyság alatti nejlonzacskók gyártását, forgalmazását és használatát, tekintettel a megszámlálhatatlan szeméthegyre, amelyek a nagyvárosok környékék kialakulnak, nem utolsó sorban a nejlonzacskóknak köszönhetően. A kínai pártvezetők egyben a lakosság figyelmébe ajánlják az újrahasználható bevásárlótáskák használatát.
Egy másik figyelemreméltó példa New York, ahol az élelmiszer-áruházakban biztosítani kell az egyszer használatos nejlonzacskók visszavételét, és a zacskókon ráadásul írásban fel kell szólítani a vásárlókat a nejlonzacskók visszavitelére.
A papírzacskó sem megoldás
Igaz, ez utóbbi megoldás talán a kevésbé szerencsések közé tartozik, hiszen a nejlonzacskók újrahasznosítása egyelőre nem megoldott, ráadásul egyes vélemények szerint igencsak költséges is. Így aztán a környezetvédők is jobban támogatják azokat a megoldásokat, amelyek vagy teljesen betiltják, vagy adókivetéssel büntetik az egyszer használatos táskák használóit és forgalmazóit.
Dél-Afrika, Kenya és Banglades mellett, az európai környezetvédelmi éllovas, Németország is adót vetett ki a nejlonzacskókra, ezzel fogva vissza azok használatát. Sőt, első amerikai városként San Francisco egyenesen betiltotta a nejlonzacskók forgalmazását.
Egyes vélemények szerint a nejlonzacskókat fel lehetne váltani papírzacskókkal: a reusablebags.com tájékoztatója szerint azonban egyáltalán nem károsítja kevésbé a környezetet a papírzacskó, mint a nejlonzacskó. Egyrészt hatalmas mennyiségű fát kell kitermelni hozzá, másrészt az sem megoldás, ha újrapapírból gyártják ezeket a táskákat, mivel az előállítás során felhasznált energia jócskán meghaladja a kőolaj-alapú nejlonzacskók előállításához felhasznált energia mennyiségét. A papírzacskók előállítása 70 százalékkal nagyobb mértékben szennyezi a levegőt, és 50 százalékkal jobban a vizeket, mint a műanyagszatyor-gyártás. Bár a nejlon újrahasznosítása sem olcsó, a papír újrahasznosításának költségei 90 százalékkal magasabbak, ráadásul a legújabb kutatások szerint a végső érv sem igaz ma már: a papír a közönséges hulladéktelepeken víz, fény és oxigén hiányában ugyanúgy nem bomlik le, mint a nejlonzacskó.
De a műanyagzacskók hátrányait is lehetne tovább sorolni. A vízpartokon a teknősök, egyes bálnafajok és vízi emlősök gyakran medúzának vélik a szél által a vízbe fújt zacskókat, és elfogyasztják azokat. Ugyanígy rengeteg kecske és tehén is elpusztul évente, mivel véletlenül megeszi a zacskókat. És végül a nejlonzacskók előállításához olajra van szükség.
Vissza a sokszor használatos textiltáskákhoz!