Christo és Jeanne-Claude, a csomagolás nagymesterei

1994. február 25-én Christo Javacheff és felesége, Jeanne Claude 24 évnyi előkészítő munkát követően a német parlament képviselőitől engedélyt kapott a berlini Reichstag becsomagolására. A művészek az ezüstösen csillogó speciális anyaggal egy megfagyott vízesés hatását kívánták kelteni.
A bolgár születésű Christo Javacheff és a Marokkóból származó felesége a világ leghíresebb csomagolóművészei. A gyakran nagyipari csomagolótechnikusokként emlegetett pár meghökkentő, ultramodern alkotásaival hívta fel magára a világ figyelmét.
A különc pár első közös akcióját régi olajoshordókkal hajtotta végre. Ezt követően szinte minden esztendőben előrukkoltak valami szokatlan művészeti “alkotással”.
Az olajoshordókból álló fal, avagy a vasfüggöny elnevezésű monumentális akciójukat 1962-ben, Párizs egyik forgalmas utcájában valósították meg, mely során a kiválasztott utcát hordókkal szelték ketté. 1969-ben Ausztrália Sydney partszakaszát 93 ezer négyzetméternyi szintetikus anyaggal borították be, aztán jött a mintegy 40 kilométer hosszan, Kaliforniában felhúzott nejlonkerítés, Florida néhány szigetének rózsaszín anyaggal történő körbekerítése, a Kaliforniában lerakott 1760 sárga és Japánban leszúrt 1340 kék ernyő kinyitásának akciója, és nem utolsó sorban a Reichstag becsomagolása.
A német törvényhozás épületének befedési terve a 70-es évek óta foglalkoztatta a párt, az engedély megszerzése azonban bő két évtizedet vett igénybe. Christo Javacheff és felesége, Jeanne Claude 1994. február 25-én 223 nem szavazat és 9 tartózkodás ellenében 292 igennel lehetőséget kapott a berlini Reichstag becsomagolására.
A következő év júniusában segédmunkások, valamint 90 sziklamászó segítségével egy hét alatt beburkolták az épületet. Az egy héten át megtekinthető modern alkotásra, amivel egy megfagyott vízesést kívánták szimbolizálni, mintegy öt millió ember volt kíváncsi.
Az Amerikában élő házaspár idős kora ellenére sem pihen, hanem mindig valami újjal, meghökkentővel áll elő. A legutóbbi akciójuk színtere a New York-i Central Park volt, amelyet saját ízlésviláguknak megfelelően 16 kilométer hosszan színesítettek.