A Grand Canyon nemzeti parkká nyilvánítása

1919. február 26-án Theodore Roosevelt amerikai elnök javaslatára nemzeti parkká nyilvánították a világ legismertebb szurdokrendszerét, az Arizona állam északi részén fekvő Grand Canyont. A kanyon 1979-ben az UNESCO világ természeti örökségének listájára is felkerült.
Az amerikai Arizona állam északi részén található a világ legismertebb szurdokrendszere, a Grand Canyon. A Colorado-folyó által év milliók alatt létrehozott kanyon mintegy 450 kilométeres hosszúságával, átlagosan 16 kilométeres szélességével, valamint 1600 méteres mélységével vonzza a látogatókat, akiknek száma évente öt-hat millió körülire tehető.
Theodore Roosevelt amerikai elnök is rajongott a Grand Canyonért, ezért rendkívül sokat tartózkodott ott. Roosevelt, aki felülmúlhatatlan természeti csodának tartotta a kanyont, mindent megtett megóvása érdekében, s 1919. február 26-án nemzeti parkká nyilváníttatta.
A Grand Canyon értékét mutatja, hogy az UNESCO 1979-ben a világ természeti örökségének részévé nyilvánította. A 450 kilométer hosszú kanyonból jelenleg 350 kilométer tartozik a kiemelt fontossággal kezelt természetvédelmi területhez.
Az amerikaiak, hogy még több látogatót csalogassanak a kanyonhoz, 2007 márciusában átadták a nagyközönségnek az „Égi séta” elnevezésű U-alakú, acélszerkezetből és üvegből készült kilátót, amely 20 méterrel nyúlik be a Grand Canyon fölé. A 40 millió dolláros anyagi ráfordítással elkészült, adrenalin növelő kilátón való séta a bevállalósok számára állítólag feledhetetlen élményt nyújt.