2050-ben már 27 megaváros lesz a világon
Az év végén már minden második ember városban lakik majd, a század közepére pedig az emberiség hetven százaléka lesz városi az ENSZ legutóbbi előrejelzése alapján.
A világszervezet szerint 2050-re a mostani 19-ről 27-re emelkedik a megavárosok, azaz a 10 milliósnál nagyobb települések száma, de a városi lakosság növekedésének több mint ötven százaléka a nagyságrendekkel kisebb, 500 ezernél kevesebb embernek otthont adó városokat érinti.
2025-re a legnagyobb város továbbra is Tokió marad 36, 4 millió lakosával. A második legnépesebb az indiai Mumbai lesz 26, 4 millió, a harmadik pedig Delhi 22, 5 millió emberrel. Az elkövetkező évtizedekben megacityvé válik többek között a nigériai Lagos, a kongói Kinshasa vagy a pakisztáni Lahore és Karachi.
Csökken a vidéki lakosság
A bolygó teljes lakossága 6, 7 milliárdról 9, 2 milliárdra emelkedik az évszázad közepére, míg a városiak száma 3, 3 milliárdról 6, 4 milliárdra nő. „A városok tehát mindenestül felszívják a népességnövekedést, és a vidéki lakosság egy részét is magukhoz vonzzák” – áll a kedden publikált jelentésben. „Ennek eredményeképpen a vidéki lakosság a számításaink szerint tíz éven belül csökkenésnek indul és 2050-ben már 600 millióval kevesebben élnek majd falvakban, mint most.”
Európában, Észak-Amerikában és több más fejlett régióban jelenleg is városlakó a népesség több mint 70 százaléka, Afrikában viszont csak 39, Ázsiában pedig 41 százalék a városiak aránya. „A magasan fejlett régiókban a városi lakosság aránya már 1950-ben csaknem 53 százalék volt, míg a kevésbé fejlett területeken 2019 előtt nem várható az 50 százalékos határ átlépése” – nyilatkozta Hania Zlotnik, az ENSZ népesedési elemzőközpontjának vezetője a jelentést bemutató New York-i sajtóértekezletén.
Ázsiában az ENSZ várakozása szerint 2020 és 2025 között érheti el a fele-fele arányt a városi és a vidéki lakosság, Afrikában pedig 2045 és 2050 között. „Reméljük, hogy a városiasodás kéz a kézben jár majd a gazdasági növekedéssel” – mondta az elemző.
India sokkal lassabban urbanizálódik, mint Kína
A rendkívül gyorsan urbanizálódó Kínában ma a lakosság 40 százaléka, nagyjából félmilliárd ember lakik városokban, 2050-ben pedig már 70 százalék, azaz valamivel több, mint egymilliárd ember. A világ második legnépesebb országában, Indiában viszont csak 29 százalék – 300 millió fő – a városiak aránya, és az évszázad közepére sem emelkedik 55 százalék fölé. „India várhatóan sokkal kevésbé fog urbanizálódni, mint Kína, és a következő évtizedekben a legnagyobb vidéki népességgel rendelkező állam lesz” – mondta Zlotnik.
Ahol tartósan többen élnek vidéken
A városi lakosság viszonylag kevés országban koncentrálódik. „A városiak 75 százaléka jelenleg 25 országban él és ez a szám csak 28-ra emelkedik a század közepére” – mondta a szakértő. Hangsúlyozta, hogy az urbanizáció szintjében jelentős különbségek mutatkoznak, és ezek a 21. század közepére sem fognak eltűnni. Burundiban például tízből egy ember lakik csak városban, míg Szingapúr, Hongkong és Makaó lakossága 100 százalékosan urbanizált.
A legnagyobb régión belüli különbséget egyébként az óceániai térségben mérték az ENSZ kutatói; Ausztráliában 90 százalék a városiak aránya, Pápua Új-Guineában viszont csak 12 százalék.
Linkajánló: