Megtalálták az első piramis építészének sírját?
Imhotep, az első, úgynevezett lépcsős piramis építészének sírjára bukkanhattak a Szakkarai Geofizikai Felmérés elnevezésű projekt keretében a régészek, akik két hatalmas temetkezési helyet fedeztek fel.
Imhotep (Kr.e. 2750 körül) nevének jelentése: ’Aki békében közeledik’, a Hórusz Szeme Misztériumiskola főpapja, Dzsószer (Kr.e. 2686-2613) fáraó egyik legbizalmasabb tanácsosa és főépítésze volt. Ő tervezte az első olyan oszlopokat, amelyekre lótuszvirágokat faragtak, s nevéhez fűződik Dzsószer halotti emlékműve és temploma Szakkarában, amely az egyiptomi építészet első monumentális kőalkotása – olvasható a Glasgow Museums hírportálon.
A főpap asztrológusként és asztronómusként elkészítette az első rendszeres feljegyzéseket az éggömbről és az első térképeket a csillagképekről. Imhotep volt az emberiség történelmének első, isteni rangra érdemesült orvosa is. Elsőként gyűjtötte össze a betegségek felismerésével és gyógyításával kapcsolatos tudást. A pálca, amelyre kígyó tekeredik és ma az orvoslás szimbóluma, szintén Imhotep jelvénye volt.
Az ókori Egyiptomban Imhotepet istenként kezelték, Ptah isten vagy Thot és Zekhmet fiának tartották, a görögök pedig a maguk gyógyító istenével, Aszklépiosszal azonosították.
A mostani felfedezésre vezető Szakkara-projektet még 1990-ban indították, s azóta sok fontos lelettel gazdagodott az egyiptológia, ám Imhotep sírja, ha valóban arról van szó, mind közül a legfontosabb lehet.
A két grandiózus temetkezési hely közül a nagyobbik 90 méter hosszú és 50 méter széles, falainak vastagsága pedig eléri az öt métert. Mellette egy kisebb található – ennek 70 méter a hossza, szélessége pedig szintén eléri az 50 métert. Bonyolult belső struktúrája viszont arra enged következtetni, hogy akár egy szentély is lehetett.
„A sírok mellett minden eltörpül a környéken. Egy Imhotep formátumú személyiség azonban mozgósítani tudta a szükséges munkaerőt és biztosíthatta a megfelelő művészeket, hogy ekkora sírhelyet építtethessen magának” – nyilatkozta Ian Mathieson, a Szakkara-projekt vezetője.
Mint hozzátette, a leletet Tutanhamon sírjának 1922-es felfedezése óta a legjelentősebb archeológiai eredménynek tartják a régészek. Ian Mathieson szerint a következő lépésként a sírokat fel kellene tárni, hogy megtalálják Imhotep múmiáját, ám a térségben a következő öt évre ásatási tilalmat léptettek életbe. „Ki tudja, hátha ez a felfedezés álláspontjuk megváltoztatására késztethetik az egyiptomi illetékeseket” – nyilatkozta Ian Mathieson.