Magyar volt a brit elhárítás „Hitler-asztrológusa”?

Saját főnökei közül is sokan szélhámosnak tartották, de hallgattak is rá: Louis de Wohl, a brit elhárítás magát Hitler- és asztrológia-szakértőnek kiadó, magyar gyökerű asztrológusáról most tették közzé a brit országos levéltárban őrzött részletes aktákat.
A saját korában is közismert, de homályos figuráról, aki annak idején a Ludwig von Wohl nevet is használta, az MI5 – a brit belső titkosszolgálat – hivatalosan soha nem hitte el, hogy valóban tagja a magyar és/vagy német nemesi arisztokráciának, és a szolgálat figyelmeztetéseket is kiadott arról, hogy nem szabad megbízni „ebben a pojácában”.
Ez azonban nem volt akadálya annak, hogy Wohl sok magas rangú brit hírszerzési illetékessel elhitesse: biztos tudomása van arról, hogy Hitler megszállottja az asztrológiának, és semmilyen döntést nem hoz a svájci asztrológusával tartott konzultációk nélkül. Ennek alapján ő – saját asztrológiai ismeretei révén – úgymond ki tudja számítani a Führer döntéseit.
Christopher Andrew, a cambridge-i egyetem hírszerzéstörténész professzora, aki éppen most írja az MI5 történetéről szóló könyvét, a keddi The Timesnak elmondta: a náci diktátor az asztrológiát valójában „teljes képtelenségnek” tartotta, mégis, az a hiedelem, hogy figyel horoszkópjára, valahogy bekerült a brit kormány hírszerzési főnökeinek gondolkodásába.
Olyannyira, hogy de Wohl – aki 1935-ben költözött Londonba Németországból – Churchill propagandagépezetének is fontos fogaskerekévé vált. A Special Operations Executive (SOE) – az ellenséges vonalak mögötti diverzáns tevékenységet összehangoló brit szolgálat – az MI5 ellenkezése dacára egyenruhát és századosi rangot adott a hivatalosan „sarlatánnak” bélyegzett Wohlnak, és 1941-ben, még a Pearl Harbor elleni támadás előtt amerikai előadókörútra küldte.
Wohl feladata a háborútól vonakodó amerikai közvélemény és politika meggyőzése volt arról, hogy Hitlert könnyen sebezhetővé – és ezzel legyőzhetővé – teszi vonzódása az asztrológiához.
Fellépése nem maradt hatás nélkül: a New York Sun című tömeglap egész riportot közölt, amely szerint Wohl azt jósolta, hogy Hitlert „egy éven belül el lehet intézni”.
A titkosítás alól most feloldott iratok tanúsága szerint Wohlnak a brit hadvezetés legmagasabb köreiben is akadtak csodálói. Közéjük tartozott mások mellett John Godfrey tengernagy, a haditengerészeti hírszerzés főnöke, aki saját bevallása szerint gyakran képtelen volt megérteni Hitler szeszélyes, ellentmondásos stratégiai döntéseit.
Wohl jóslatai közül azonban végül is gyakorlatilag semmi nem vált valóra, a szövetségesek a csillagállások tanulmányozása nélkül is legyőzték Hitlert, a magát „modern Nostradamusnak” is nevező jövőbelátót pedig – aki a hatvanas évek elején, Amerikában halt meg – a háború után igyekeztek elfelejteni.