Hild József, a reformkor építésze
1867. március 6-án Pesten meghalt Hild József, a reformkor elismert építésze, aki élete folyamán majd 1000 épületre nyújtott be építési kérelmet. A klasszicista stílusban tervező Hild leghíresebb munkái közé tartozik a Deák téri templom, a Hild-villa, a gyömrői Teleki-kastély, az egri székesegyház, s nem utolsó sorban az azóta lebontott Lloyd-palota, a Diana-fürdő vagy az Ullmann-palota.
1789 decemberében Pesten Hild János építész fiaként jött a világra Hild József, a magyar klasszicista építészet legelismertebb egyénisége. Az ifjú Hild, aki már kisgyermekkorában ismerte az építészet alapfogalmait, s szívesen tervezgetett, apja nyomdokaiba lépve a bécsi akadémián tanult, majd az Esterházyak udvari építésze, Charles Moreau mellett szerzett szakmai gyakorlatot.
A több külföldi tanulmányúton részt vett Hild tehetségének, szorgalmának és nagyfokú munkabírásának köszönhetően az 1820-30-as évekre Pest egyik legkeresettebb építészévé vált. Minden épülettípus megtervezésében otthon érezte magát: noha kedvelte a romantika stílusjegyeit is, szinte mindig klasszicista stílusban tervezett.
Az 1838-as nagy pesti árvizet követően szinte ki sem látszott a munkából. Mint a város arculatáért felelős építész épületek százait tervezte meg. Élete során majd ezer épületre nyújtott be építési kérelmet.
Hild József leghíresebb munkái közé tartoznak a hűvösvölgyi villák, a „Csendilla” és a saját maga számára megálmodott Hild-villa, a gyömrői Teleki-kastély, a Deák téri evangélikus templom, a monumentális egri székesegyház, a bajnai-, valamint a tápiószentmártoni-kastély, s nem utolsó sorban az azóta lebontott Lloyd-palota, a Diana-fürdő, az Ulmman-palota, a Wieser-ház és a Nákó-palota.
Az egyszerű, emberi léptékkel született alkotásai miatt a legnagyobb klasszicista építésznek kikiáltott Hild József 1867. március 6-án Pesten hunyt el.