A cél a Mount Everest oxigénpalack nélkül

Két magyar hegymászó, Klein Dávid és Várkonyi László bejelentette: egy hét múlva elindul, hogy a magyar hegymászás történetében először oxigénpalack nélkül megmássza a Mount Everestet.
Nem ez az első próbálkozás a Föld legmagasabb – 8850 méter – pontjának „tiszta”, vagyis oxigénpalack használata és teherhordók igénybevétele nélküli elérésére: Klein Dávid negyedszer próbálkozik ezzel, Várkonyi László pedig már hetedik alkalommal készül az Everestre. Legutóbb tavaly kísérelték meghódítani, de 250 méterrel a csúcs előtt úgy döntöttek, nem folytatják az utat, mert nem biztonságos. Hazatérésük után azt tervezték, hogy a 8586 méter magas Kancsendzöngát másszák meg.
Klein Dávidban tavaly szeptemberben fogalmazódott meg, miközben a Mount Blanc-on járt, hogy vissza kell térniük az Everestre. Nem kellett sokáig győzködnie Várkonyi Lászlót, így idén ismét elindulnak. A két hegymászó most úgy érzi, elég tapasztalatot gyűjtött ahhoz, hogy az expedíció sikeres legyen.
„Az utat nagyon jól ismerjük, friss bennünk, a stratégiánk már összeállt és mi is jól összeszoktunk. Az a célunk, hogy a feladattal megbirkózzunk, én hiszek benne, hogy sikerül” – nyilatkozta az MTI-nek Klein Dávid.
Várkonyi László a sok próbálkozásról úgy vélekedik: „lehet, hogy egy kívülálló szerint, ha valaki nem jut fel a hegy csúcsára az kudarc, de nem az. Mi nem tekintjük annak, hiszen épen, egészségesen visszatértünk minden alkalommal. Mi már úgy érezzük, a hegy a miénk, még ha nem is jutottunk fel a csúcsára, be kellene teljesíteni a célt azzal, hogy feljutunk.”
A hegymászók március 14-én, pénteken indulnak – két héttel a megszokott időpont előtt – Budapestről. Egy langtangi (Nepál) akklimatizációs túra után, várhatóan április nyolcadikán lépik át a tibeti határt, hogy április 12. körül elérjék az 5300 méteren lévő alaptábort. A csúcstámadásra várhatóan május elején kerül sor.
A Mount Everest palack nélküli megmászása rendkívüli sportteljesítmény. Nyolcezer méter felett a légkör sűrűsége harmada a tengerszint közelében tapasztaltnak. Ezt a nehézséget csökkenti a palackozott oxigén használata.
Napjainkig a hegy csúcsát több mint háromezren érték el, ebből kevesebb mint 150-en jutottak fel oxigénpalack nélkül. Először Reinhold Messner és Peter Habeler 1978-ban. A magyarok közül először Erőss Zsolt jutott fel 2002-ben az Everestre, de palackozott oxigén segítségével. Enélkül magyarnak még nem sikerült elérnie a 8850 méter magas csúcsot.