Mennyibe kerülne megmenteni a világot?
Évi 190 milliárd dollárba - állítja Lester Brown amerikai környezetkutató új könyvében.
A B-terv című új könyvében Lester Brown azt állítja, hogy a szegénység felszámolása, a globális egészségügyi ellátás kiépítése, a népességrobbanás megállítása és a globális felmelegedés meggátolása mintegy 190 milliárd dollárba kerülne évente, ami az Egyesült Államok éves hadi kiadásainak csupán az egyharmada.
Brown úgy véli, hogy a globális problémák mindegyikét meg kell oldani, mert ha csak egy is megoldatlanul marad, az emberiség elveszett. „Lehet, hogy a B-terv nem tökéletes, de nincs más választásunk” – állítja a szerző.
Brown könyvének fő témája, hogy a szén-dioxid-kibocsátást 80 százalékkal kellene csökkenteni 2020-ra, és erre a szerző részletes tervvel szolgál.
Másrészt felhívja a figyelmet a világ ivóvízproblémájára: ezer tonna víz szükséges egy tonna gabona termesztéséhez – állítja a szerző. A Földön felhasznált víz 70 százaléka öntözésre megy el. A gabona ára összekapcsolódik az olaj árával, ezért ha felszökik az olaj ára, felszökik a gabona ára is. És ez a világ politikai stabilitása szempontjából aggasztó – fejtegeti Brown.
Brown azonban optimista: szerinte még meg lehet menteni a világot, de csak akkor, ha az emberiség most rögtön cselekszik. Ezzel tehát nem osztja olyan világhírű szakértők álláspontját, mint a Gaia-elmélet létrehozója, James Lovelock, aki szerint túl késő a klímaváltozás elleni küzdelembe belevágni, mivel már most visszafordíthatatlan a folyamat.
Lester Brown B–3 Terv és B–4 Terv (Mozgósítás a civilizáció megmentésére) című könyve magyarul elérhető az Earth Policy Institute honlpaján, Bíró Dávid fordításában.