Az Amboise-összeesküvés leleplezése

1560. március 17-én, miután a francia katolikusok, azaz a Guisek leleplezték a hugenották által szervezett Amboise-összeesküvést, megkezdték a konspirálók kivégzését.
A 16. században a reformáció terjedésével számos európai országban, köztük Franciaországban is hosszú évtizedeken át tartó vallásháború robbant ki. Hiába tartották sokan az abszolutisztikus államok mintaképének Franciaországot, a vallási köntösbe bújtatott politikai konfliktusok gyakran megbénították az ország működését.
A Bourbon-Coligny család köré gyűlt kálvinisták, azaz a hugenották állandó háborúskodásban álltak a francia katolikus Guisekkel. Miután a protestánsokat elfogadó II. Henrik francia király egy szerencsétlen baleset következtében elhunyt, a protestánsok helyzete jelentősen gyengült.. II. Ferenc, a 15 évesen megválasztott új király Francois és Charles Guise befolyása alatt állt, így a katolikus családok vallási és politikai akarata érvényesült.
A hugenották azonban nem nyugodtak bele hatalmuk elvesztésébe, így minden eszközt bevetve megkísérelték visszaszerezni azt. I. Louis de Bourbon-Condé herceg, ismertebb nevén a „néma kapitány” vezetésével összeesküvést szerveztek.
A Guisek, mivel nagyon hamar tudomást szereztek a hugenották tervéről, még időben hatékony ellenlépéseket tettek a francia protestánsokkal szemben. Miután a királyt Blois-ból Amboise-ba menekítették és megerősítették az őrséget, felgöngyölítették az összeesküvés szálait. Az elfogott résztvevők nagy részét 1560. március 17-én kivégezték; a megtorlás során több mint 1000 embert akasztottak vagy négyeltek fel, illetve fojtottak a Loire-folyóba.